Wiadomości

  • 14 sierpnia 2020
  • 16 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 8443

[Trasy rowerowe] A może by tak do... Wiednia?

Przed nami kolejna podróż rowerowa w ciekawy zakątek naszego regionu. Tym razem zabieramy Was w podróż szlakiem "Greenways", którym możemy dojechać z gminy Czechowice-Dziedzice do Krakowa, Cieszyna lub... Wiednia.

testujemy trasy rowerowe, trek


Kraków-Morawy-Wiedeń Greenway to szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tworzony w oparciu o sieć tras rowerowych, pieszych, wodnych, konnych oraz edukacyjnych ścieżek tematycznych. Jego oś główną stanowi 780-kilometrowa trasa rowerowa, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie w samym sercu Europy Środkowej.

Trasa zaczyna się w Krakowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i biegnie przez Dolinę Oświęcimską, Ziemię Pszczyńską i Śląsk Cieszyński. Szlak prowadzi przez Beskidy na pograniczu polsko-czeskim, a następnie przez Morawy Południowe, gdzie pośród winnic dociera do Dolnej Austrii i Wiednia. W ramach inicjatywy greenway mieszkańcy terenów wzdłuż szlaku zachęcani są do sadzenia lokalnych odmian drzew owocowych, aby zielony szlak Kraków-Morawy-Wiedeń stał się w przyszłości najdłuższą aleją drzew owocowych w Europie.

greenways
Tablice trasy "Greenways" w Górkach Wielkich w gminie Brenna · fot. https://www.wikiwand.com


Szlak rozpoczyna się w Krakowie, dawnej stolicy Polski i jednym z najpiękniejszych miast kraju. Z Krakowa trasa prowadzi do miasta Oświęcim, gdzie w czasie II wojny światowej istniał nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz, a dalej, przez Pszczynę, Zabrzeg i Bielsko-Białą na Śląsk Cieszyński do granicy z Czechami. W Republice Czeskiej, szlak biegnie przez Morawy Wschodnie i miasta Štramberk, Ołomuniec i Brno, a także rezerwat przyrody w regionie Morawski Karst, z jednymi z najpiękniejszych jaskiń w Europie. Pogranicze czesko-austriackie to rejon, gdzie królują winnice, chętnie zwiedzane przez podróżujących szlakiem. Trasa kończy się w leżącym nad Dunajem Wiedniu, dawnej stolicy Cesarstwa Austriacko-Węgierskiego, mieście wspaniałych zabytków i muzeów.

Polska: Kraków (Wawel) - Kryspinów - Mników - Rudno - Alwernia - Wygiełzów - Dwory - Oświęcim - Harmęże - Wola - Miedźna - Pszczyna - Goczałkowice Zdrój - Zabrzeg - Landek - Mazańcowice - Bielsko Biała - Jaworze - Górki Wielkie - Nierodzim - szlak rozdziela się na dwie opcjonalne trasy:
  • Trasa zielona: Nierodzim - Skoczów - Goleszów - Dzięgielów - Cieszyn (przejście graniczne z republiką Czeską)
  • Trasa niebieska: Nierodzim - Ustroń - Wisła - Istebna - Łacki - Jasnowice (przejście graniczne z republiką Czeską)


skoczów
Rowery w Skoczowie · fot. www.skoczow.pl


Republika Czeska: Brno - Mikulov - Wyżyna Morawska - Olomouc - Lipnik - Helfstyn - Stary Jicin - Novy Jicin - Hukvaldy - Cesky Tesin, Rezerwaty Krajobrazowe Pomoravi i Poodří , Beskidy

Austria: Laa and der Thaya - uzdrowisko, Falkenstein - ruiny zamku, Poysdorf - miasteczko winiarskie, Wiedeń- Katedra Św. Stefana

Szlak prowadzi przez miejscowości o długich tradycjach piwowarskich (duże browary oraz niewielkie, lokalne), które do dzisiaj przetrwały między innymi w: Brnie, Prerovie, Cieszynie, Żywcu, Tychach.

Wzdłuż szlaku znajdują się miejsca i obiekty związane z postacią Cesarza Franciszka Józefa i Monarchią Austriacko - Węgierską (zabytki architektury i sztuki, tradycje kulinarne itd.).

browar zamkowy Cieszyn
Browar Zamkowy w Ciesyznie · fot. materiały prasowe


W sumie szlak "Greenways Kraków - Morawy - Wiedeń" liczy 780 kilometrów, które w większości prowadzą przez drogi asfaltowe. Jedynie miejscami zamienia się w drogi szutrowe. Prowadzi on lokalnymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu, przez malownicze wsie, lasy, wzdłuż rzek i jezior. Przeważają tereny płaskie, jest kilka odcinków górzystych z ostrzejszymi podjazdami. Niestety, niektóre odcinki szlaku prowadzą drogami o wysokim natężeniu ruchu samochodowego. Odcinki te łączą te części szlaku, które prowadzą drogami lokalnymi.

W gminie Czechowice-Dziedzice na szlak Greenways możemy wjechać tuż pod zaporą Jeziora Goczałkowickiego na ulicy Do Zapory. Mapę polskiej części trasy z Krakowa do Cieszyna można pobrać tutaj lub zeskanować poniższy kod QR.

qr greenways


Pisząc powyższy artykuł korzystałem również z informacji zawartych na stronie http://www.btcbb.pl

TREK Bielsko-Biała

43-300 Bielsko-Biała
ul. Przekop 10

tel. 33 443 20 66

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Rowerem po regionie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Rowerem po regionie

W sezonie wiosenno-letnim przygotowujemy dla Was nasze propozycje tras rowerowych, dzięki którym można odwiedzić ciekawe miejsca regionu. W cyklu wideo "Rowerem po regionie" skupiamy się przede wszystkim na trasach łatwych, dostępnych dla szerokiego grona turystów. Mówimy o walorach przyrodniczych tras rowerowych, zapleczu gastronomicznym oraz ciekawych atrakcjach turystycznych. Dajemy też wskazówki dotyczące tego, jak dojechać do punktu początkowego wycieczek rowerowych. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Rowerem po regionie" podaj