Wiadomości

  • 23 sierpnia 2020
  • 24 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 7888

[Szlaki górskie] Wędrujemy na Wielką Rycerzową

W ramach naszego cyklu szlaki górskie Beskidów prezentujemy kolejną propozycję. Tym razem chcemy zabrać Was na Wielką Rycerzową w Beskidzie Żywieckim.

Wędrujemy na Wielką Rycerzową
Wędrujemy na Wielką Rycerzową · fot. Bacówka PTTK na Rycerzowej


Wielka Rycerzowa to szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim (po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (między zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka. Sam szczyt liczy 1226 metrów nad poziomem morza, a jego wybitność to 196 metrów.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy tuż obok drewnianego kościoła p.w. Niepokalanego Serca NMP w Soblówce. Znajduje się tutaj niewielki parking dla samochodów. Kilkaset metrów od tego miejsca znajduje się również sklep, w którym możemy zaopatrzyć się w prowiant i napoje, niezwykle potrzebne w czasie górskich wędrówek.

Wnętrze bacówki na Rycerzowej
Wnętrze bacówki PTTK na Rycerzowej · fot. Bacówka PTTK na Rycerzowej


Aby dotrzeć na Wielką Rycerzową, czyli cel naszej wędrówki, musimy wejść żółty, którego początek znajduje się własnie obok kościoła w Soblówce. Sam szlak nie jest specjalnie wybitny, dlatego nie powinien on nastręczyć problemów nawet najmniej wytrawnym turystom. Sama trasa do bacówki PTTK na Rycerzowej zajmuje, według mapy umieszczonej na portalu http://www.szlaki.net.pl, godzinę i 45 minut.

Po wędrówce drogą oznaczoną kolorem żółtym warto zatrzymać się na dłużej w bacówce PTTK na Rycerzowej. Jest to miejsce dość klimatyczne mimo tego, iż jak na obiekt PTTK jest on dość młody. Schronisko zostało wybudowane według projektu Stanisława Karpiela i otwarte uroczyście 14 września 1975. Pierwotnie istniał projekt przetransportowania gotowej, złożonej bacówki helikopterem z Soblówki na halę. Ostatecznie okazał się on niewykonalny z powodów technicznych. Znad schroniska roztacza się panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masywy Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji.

Sam szczyt Wielkiej Rycerzowej znajduje się kilkaset metrów od bacówki. Aby na niego wejść, należy kierować się szlakiem czerwonym. Po zdobyciu wierzchołka możemy wrócić do Soblówki szlakiem żółtym. Mamy też możliwość powrotu szlakiem czarnym, który jest jednak dłuższy od żółtego. Sama wędrówka (nie licząc postojów w bacówce oraz na szczycie) zajęła nam w sumie trzy i pół godziny przy pokonanych 11,2 kilometrach trasy.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Beskidy dla każdego

W sezonie wiosenno-letnim przygotowujemy dla Was nasze propozycje tras górskich o różnych stopniach zaawansowania. W cyklu wideo "Beskidy dla każdego" skupiamy się przede wszystkim na trasach łatwych, dostępnych dla szerokiego grona turystów. Mówimy o walorach przyrodniczych szlaków, zapleczu turystycznym, historii beskidzkich schronisk. Dajemy też wskazówki dotyczące tego, jak dojechać, gdzie zaparkować samochód i z którego miejsca najlepiej rozpocząć wędrówkę. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj