czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 26 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 630

Co warto wiedzieć o centrali alarmowej?

Materiał partnera:

System alarmowy składa się z wielu elementów zapewniających jego prawidłowe działanie. Jednym z nich, być może najważniejszym, jest centrala alarmowa. Dowiedz się na czym polega jej praca i jakie funkcje pełni.

Co warto wiedzieć o centrali alarmowej?


Co to jest centrala alarmowa?Centrala alarmowa to serce i mózg każdego systemu alarmowego. Zapewnia sprawne działanie pozostałych komponentów, takich jak urządzenia sterujące, czujki, sygnalizatory, kamery monitoringu, a czasem linie telefoniczne i komputery stacjonarne. Jej funkcja polega na zbierania i przetwarzaniu informacji przesłanych przez inne urządzenia wchodzące w skład systemu.

Istnieje kilka typów centrali alarmowych. Dwa główne to mikroprocesorowa oraz analogowa centrala alarmowa, z czego ta druga reprezentuje starszą generację urządzeń. Centrala alarmowa instalowana jest zarówno w domowych systemach alarmowych, jak i profesjonalnych instalacjach na potrzeby ochrony obiektów strategicznych czy wielkopowierzchniowych budynków przemysłowych. Jedną z polecanych centrali alarmowych jest Satel Integra 64, która dostępna jest w sklepie Montersi.pl - https://www.montersi.pl/integra-64-centrala-alarmowa

Jak działa to urządzenie?Jak już wiemy centrale alarmowe przetwarzają dane dostarczane przez inne urządzenia w systemie. Dokładnie działa to tak, że centrala umożliwia odbieranie różnego typu informacji, dzięki czemu sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem ochranianego obiektu. Po przetworzeniu danych centrala decyduje, co robić dalej. Może więc zignorować informację jako mało znacząca lub wręcz przeciwnie - wszcząć alarm. Np. kiedy wykryje naruszenie bariery na chronionym obszarze.

Nadzór systemów alarmowych nie ogranicza się tylko do ochrony przeciwwłamaniowej. Niektóre nowoczesne systemy wykorzystują centralę alarmową, aby za jej pośrednictwem zapewniać całodobową ochronę i w razie czego wszcząć alarm sabotażowy. Niemniej jednak podstawową funkcją centrali alarmowej jest monitorowanie obiektu. Tu rozumiane jest jako zachowanie stałego kontaktu ze stacją monitorującą, np. czujnikami czy kamerami monitoringu.

Centrala alarmowa - najważniejsze funkcjeNajważniejszą zaletą centrali alarmowej jest możliwość przesyłania szczegółowych informacji o wybranych zdarzeniach w czasie rzeczywistym i sygnalizowanie nieprawidłowości za pomocą alarmu dźwiękowego i/lub świetlnego. W taki sposób centrala sygnalizuje, że doszło do włamania czy pożaru. Ponadto może wszcząć alarm techniczny, napadowy lub pomocniczy. Taką możliwość posiada większość współczesnych urządzeń.

Ale to nie wszystko, bowiem centrala alarmowa spełnia także szereg innych funkcji. Na przykład niektóre systemy wyposażone są w możliwość ograniczania dostępu do obiektów (kontrola dostępu). Funkcja ta pozwala zamykać lub otwierać pomieszczenia, w których zamontowano drzwi z zamkami elektromagnetycznymi. Dodatkowo wybierając centralę alarmową z wyższej półki, zyskamy funkcję kontroli poprawności działania każdego elementu w ramach systemu.

Inne możliwości centrali alarmowychDo grona dodatkowych funkcji centrali można wliczyć np. możliwość wysyłania powiadomień telefonicznych o alarmie. Ta funkcja staje się coraz bardziej popularna w miarę jak rośnie popularność technologii inteligentnych domów. Dzięki temu centrala może niemal natychmiast wysłać do domowników informację o wystąpieniu alarmu. W jaki sposób? Po prostu na telefon SMS-em.

Ponadto do kupienia są już centrale alarmowe przystosowane do zdalnego sterowania za pomocą smartfona. Póki co możliwość ta odnosi się zaledwie do pojedynczych funkcji, lecz patrząc na tempo rozwoju technologicznego wkrótce możemy spodziewać się aplikacji pozwalających na zdalne sterowania całymi systemami alarmowymi w domu. Ponadto na rynku polskim dostępne są urządzenia wyposażone w możliwość drukowania aktualnych informacji o praktycznie każdym zdarzeniu, jakie zarejestrował dany system alarmowy. Możemy więc spodziewać się intensywnego rozwoju tej technologii w najbliższej przyszłości. Więcej o centralach alarmowych Satel Integra mogą Państwo przeczytać pod adresem: https://www.montersi.pl/satel-integra

montersi logo