Wiadomości

  • 28 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 7249

Nagroda "Promotio Urbis 2020" dla małżeństwa Szypułów

Rozalia i Józef Szypułowie - małżeństwo czechowickich artystów ludowych - zostali laureatami tegorocznej nagrody Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice. Nagroda została wręczona w czwartek 27 sierpnia, podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

Nagroda "Promotio Urbis 2020" dla małżeństwa Szypułów - 27.08.2020
Nagroda "Promotio Urbis 2020" dla małżeństwa Szypułów - 27.08.2020 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Pamiątkową plakietę oraz dyplom z tytułem Promotio Urbis A.D. 2020 i symboliczny czek, artyści odebrali z rąk Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego.

Posiedzenie Komisji ds. przyznania nagrody "Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice" w 2020 r. odbyło się 15 lipca bieżącego roku. Obradom przewodniczył Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Komisja postanowiła przyznać nagrodę Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice w 2020 roku Rozalii i Józefowi Szypułom.

Nagroda "Promotio Urbis 2020" dla małżeństwa Szypułów - 27.08.2020
Nagroda "Promotio Urbis 2020" dla małżeństwa Szypułów - 27.08.2020 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Rozalia i Józef Szypułowie są uznanymi artystami z kręgu Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Rozalia maluje obrazy na szkle, Józef rzeźbi w drewnie. Ich pracownia mieści się w ich rodzinnym domu w Czechowicach-Dziedzicach, który jest żywą galerią sztuki ludowej. Przyznająca nagrodę Promotio Urbis Komisja podkreśliła, że laureaci od blisko czterdziestu lat budzą zainteresowanie etnografów, muzealników i kolekcjonerów z niemal całego świata.

W pracach obojga artystów często można spotkać tych samych bohaterów, te same wątki tematyczne. Kilkanaście lat temu zrodził się oryginalny pomysł tworzenia dzieł współautorskich, w których laureaci łączą elementy rzeźbiarskie z malarskimi. Pierwsza wspólna praca - tryptyk ołtarzowy z obrazami na szkle wkomponowanymi w skrzydła - zyskała wysoką ocenę w 2001 roku na międzynarodowym konkursie "Patroni Europy w sztuce". Również wspólnie wykonali zabawki nagrodzone I miejscem na Międzynarodowym Konkursie na Zabawkę pt. "Przyjaciele naszego dzieciństwa". Malarstwo Rozalii i rzeźby Józefa stanowią ilustracje do unikatowej talii kart do taroków, którą gmina Czechowice-Dziedzice wydała w 2011 r. w ramach projektu pod nazwą "Taroki - gra o tożsamość. Cykl turniejów karcianych".

Nagroda "Promotio Urbis 2020" dla małżeństwa Szypułów - 27.08.2020
Nagroda "Promotio Urbis 2020" dla małżeństwa Szypułów - 27.08.2020 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Za swoją twórczość Rozalia i Józef Szypułowie zostali docenieni wieloma nagrodami i prestiżowymi odznaczeniami. Oboje zostali uhonorowani m. in. prestiżową w dziedzinie sztuki ludowej Nagrodą im. Oskara Kolberga. Oboje zostali również uhonorowani odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz brązowymi medalami Zasłużony Kulturze - Gloria Artis przyznanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozalia Szypuła została ponadto odznaczona "Srebrnym Krzyżem Zasługi" przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zaś Józef Szypuła został laureatem nagrody im. Karola Miarki.

Rozalia i Józef Szypułowie prezentowali swoją sztukę na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Ich prace wielokrotnie były darem i wyrazem przyjaźni między Czechowicami-Dziedzicami a miastami partnerskimi, głównie Hiddenhausen, Orlovą i Cortoną. Obrazy Rozalii i rzeźby Józefa znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu, muzeach w Bielsku-Białej i w Żywcu, w Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie oraz w Muzeum Polskim w Rapperswilu (gdzie znajduje się kolekcja rzeźb Józefa). Setki obrazów i rzeźb trafiły do miłośników ich sztuki w kraju, w całej niemal Europie, a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Meksyku i w Australii.

Nagroda "Promotio Urbis 2020" dla małżeństwa Szypułów - 27.08.2020
Nagroda "Promotio Urbis 2020" dla małżeństwa Szypułów - 27.08.2020 · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Do 8 września br., w nowo otwartym gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, można oglądać wystawę twórczości obojga laureatów tegorocznej nagrody Promotio Urbis. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest Rzeźba Koronawirusa - Kowid-19, autorstwa Józefa Szypuły, która przyjechała do biblioteki prosto z Galerii Szyb Wilson w Katowicach, gdzie brała udział w Art-Najf Festiwal - największym w Europie międzynarodowym festiwalu sztuki naiwnej, gdzie zdobyła I nagrodę.

Nagroda Promotio Urbis Czechowice-Dziedzice została ustanowiona przez Radę Miejską w maju 1996 roku. Nagroda jest formą wyróżnienia i uhonorowania najwybitniejszych osób związanych z Gminą Czechowice-Dziedzice. Przyznawana jest animatorom życia kulturalnego, naukowego, sportowego, społecznego - osobom i zespołom osób, które wyróżniają się w swojej pracy i pasji.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.