czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 31 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 1040

Jak wybrać papier do plotera?

Materiał partnera:

Druk wielkoformatowy wymaga nie tylko specyficznego sprzętu, lecz także odpowiednio dobranych akcesoriów. W wielu zakładach fotograficznych, poligraficznych, a także biurach projektowych czy architektonicznych, a także wszędzie tam, gdzie potrzebny jest druk na dużych powierzchniach, spotkać można plotery, które zastępują tradycyjne drukarki. Do tych nowoczesnych urządzeń peryferyjnych, które umożliwiają produkcję dużych obrazów potrzebny jest też odpowiedni papier.

1. Czym charakteryzuje się papier do plotera?
2. Wybór papieru do plotera

Czym charakteryzuje się papier do plotera?Ploter od zwykłej drukarki różni się przede wszystkim rozmiarami. Zupełnie inaczej również działa. Ploter pracuje znacznie szybciej niż zwykła drukarka. Podkładanie papieru w arkuszach jest tutaj więc właściwie niemożliwe, ponieważ maszyna zacinałaby się często, papier mógłby się przesuwać, a druk w związku z tym byłby daleki od pożądanego. Do tego dochodziłyby problemy z marszczeniem się i zaginaniem papieru. Rozwiązaniem tego problemu jest papier w rolce do ploterów, który eliminuje problemy z zacinaniem się czy marszczeniem papieru w wyniku szybkiej pracy plotera. Duże rolki papieru pozwalają uniknąć konieczności podawania podłoża w tempie pracy plotera. Obecnie większość ploterów pracuje w taki właśnie sposób: podłoże do zadruku podaje się do urządzenia przez rozwijanie rolki. Po zadrukowaniu papier jest automatycznie zawijany w nową rolę. Dzięki takiemu systemowi pracy nic się nie zacina, nie marszczy, a druk jest idealny. Bardzo podobnie działa papier w roli Dry Lab. Drukarki typu Dry Lab coraz częściej wykorzystywane są m.in. przez zakłady fotograficzne.

Wybór papieru do ploteraPapiery do ploterów dają możliwość znacznie szybszego i bardziej precyzyjnego druku. Łatwiejszy jest także transport gotowych materiałów. Aby wszystko działało zgodnie z założeniami, konieczny jest jednak wybór odpowiedniego papieru. Proces wyboru należy rozpocząć od wskazania sposobu zadruku i pożądanych jego wymiarów. Dopiero te dane pozwolą ci określić, czy szukasz arkuszy czy papieru w roli. Wielkość powierzchni zadruku określa model posiadanego plotera. W zależności od konkretnego typu urządzenia można drukować materiały w formacie A1+ lub też z powodzeniem wykonywać wydruki wieloformatowe czasem nawet do 1524 mm szerokości. Koniecznie należy także ustalić pożądaną wartość gramatury. Ta będzie uzależniona zarówno od modelu plotera, jak i efektu, jaki chce się uzyskać. Oczywiście nie bez znaczenia jest kwestia estetyki. Chodzi zarówno o wykończenie powierzchni papieru, jego fakturę czy też różny poziom nasycenia bielą.