czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 4 września 2020
  • wyświetleń: 2900

"Korona dla pszczół" - niecodzienna wyprawa czechowiczan

Michał Janik i Klaudia Skowron z Czechowic-Dziedzic, założyciele fundacji "Na szczytach marzeń", na co dzień łączą dwie pasje - wspinaczki górskie i pomoc innym. Tym razem postanowili ukoronować pszczoły w ramach akcji "Dobre chwasty! Nie ścinaj nam głów!".

Reklama

"Korona dla pszczół" - niecodzienna wyprawa czechowiczan
"Korona dla pszczół" - niecodzienna wyprawa czechowiczan · fot. Wydawnictwo Pasieka


Akcja "Dobre chwasty! Nie ścinaj nam głów!" Wydawnictwa Pasieka polega na uświadamianiu, że nie tylko sadzenie roślin miododajnych pomaga owadom zapylającym przetrwać, lecz także warto zaprzestać koszenia trawników. Na naszych podwórkach rosną bowiem rodzime rośliny, które dostarczają owadom nektaru i pyłku. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii dowiodły, że "zaniedbane" trawniki dostarczają owadom 10 razy więcej pożywienia niż "wypielęgnowane". Poza tym moda na jałowe pustynie (bo de facto tym jest nisko ścięta trawa), powinna dawno przejść do lamusa, by poprawić byt zwierząt, a także małą retencję (gęste trawniki o długich źdźbłach zatrzymują wodę i obniżają temperaturę otoczenia) i finanse właściciela (oszczędność pieniędzy na nawożeniu, nawadnianiu i zakładaniu trawnika).

Michał i Klaudia są pszczelarzami i miłośnikami przyrody. Gdy usłyszeli o akcji "Dobre chwasty", zgłosili się do Wydawnictwa Pasieka z prośbą o wsparcie w nagłośnieniu swojej inicjatywy - chcieli aktywnie edukować innych i dzielić się swoją pasją! Postanowili oddać hołd owadom zapylającym, symbolicznie koronując pszczoły, poprzez zdobycie w 20 dni Górskiej Korony Polski, czyli 29 najwyższych szczytów naszych gór.

"Korona dla pszczół" - niecodzienna wyprawa czechowiczan
"Korona dla pszczół" - niecodzienna wyprawa czechowiczan · fot. Wydawnictwo Pasieka


Za każdym razem, gdy osiągają kolejny cel, na ich profilu pojawia się zdjęcie, informacja o jednym pożytecznym "chwaście", czyli ważnej, rodzimej roślinie miododajnej, a także fragment książki Martyny Walerowicz "365 faktów o pszczołach", by edukować przyrodniczo czytelników. Podczas trwania Korony dla Pszczół na profilu facebook "Na szczytach marzeń" organizowane są liczne konkursy z nagrodami! Można nie tylko wygrać książki o pszczołach i roślinach, lecz także drobny sprzęt pszczelarski, słodycze, a nawet miody! Nagrodami w konkursach są nasiona roślin miododajnych, domki dla zapylaczy, miody, książki oraz gry planszowe.

"Korona dla pszczół" to nie pierwsza akcja, w której dwoje czechowiczan łączy pasję wędrówek górskich z dobroczynnością. Michał i Klaudia, wspinając się na szczyty, zbierają pieniądze na szlachetne cele, jakimi do tej pory były: zbiórka na szkołę dla afrykańskich dzieci, leczenie dziewczynki cierpiącej na dziecięce porażenie mózgowe czy edukację Kensona - chłopca z Tanzanii.

Profil "Na szczytach marzeń", prowadzony przez Michała Janika i Klaudię Skowron, można znaleźć tutaj.

mp / czecho.pl
źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.