czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 września 2020
  • wyświetleń: 1253

Spada liczba dzieci urodzonych z zespołem FAS

9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego). Akcja ma przypominać matkom, że alkohol może zaszkodzić dziecku już w pierwszym miesiącu ciąży.

Reklama

Spada liczba dzieci urodzonych z zespołem FAS
Spada liczba dzieci urodzonych z zespołem FAS · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


- Alkoholowego Zespołu Płodowego można uniknąć jedynie, całkowicie rezygnując w czasie ciąży z tej używki - podkreśliła dr Danuta Zimmer, specjalista, pediatra neonatolog, ordynator Oddziału Patologii Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim.

Danuta Zimmer wyjaśniła, że charakterystyczną cechą dzieci z Alkoholowym Zespołem Płodowym jest m.in. niska waga urodzeniowa. Często pierwsze dni, a nawet tygodnie życia, noworodek musi spędzić w inkubatorze. - FAS to zespół chorób, które są nieuleczalne. Dzieci doznają m.in. uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeń neurologicznych, opóźnień w rozwoju fizycznym i psychicznym. Cierpią m.in. na zaburzenia zachowania, wady rozwojowe serca. Mogą mieć poważne trudności z uczeniem się i koncentracją - dodaje dr Zimmer.

Z informacji lekarzy specjalistów, pielęgniarek oraz położnych, pracujących na Oddziałach Patologii Noworodka oraz Ginekologiczno -Położniczym Szpitala Wojewódzkiego wynika jednak, że w ciągu ostatnich lata spada liczba dzieci, rodzących się z zespołem FAS. - Wśród kobiet rośnie świadomość dotycząca negatywnych skutków picia alkoholu w ciąży. Przyszłe matki bardziej dbają o siebie, zdrowo się odżywiają. Dojrzale podchodzą do okresu ciąży i zdrowia swojego dziecka. Zostają abstynentkami - podkreśliła Danuta Zimmer.

Inicjatywa, która zapoczątkowała Światowe Dni FAS, narodziła się w lutym 1999 roku. Troje rodziców wychowujących dzieci z FAS zadało sobie pytanie: "Czy gdyby rodzice wychowujący dzieci z FAS na całym świecie zebrali się razem o 9 godzinie 9 dnia 9 miesiąca roku i powiedzieli światu, by pamiętano, że podczas 9 miesięcy ciąży kobieta nie powinna pić alkoholu, to świat by ich posłuchał?". Kolejnym ich krokiem było zamieszczenie apelu w Internecie. Na początku zaczęli popierać go inni rodzice, potem różne miasta i kraje na całym świecie.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii. O godzinie 9.09 zaczęły bić dzwony w tamtejszym kościele, zachęcając do minuty refleksji.
W 2004 roku idea FAS trafiła do Polski.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.