czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 12 września 2020
  • 13 września 2020
  • wyświetleń: 4402

[Szlaki górskie] Lepiej piechotą, niż kolejką. Wędrujemy na górę Żar

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj

W ramach naszego cyklu szlaki górskie Beskidów prezentujemy kolejną propozycję. Tym razem chcemy zabrać Was na górę Żar, szczyt w Beskidzie Małym.

Reklama

ŻAR
Widoki z góry Żar · fot. www.slaskie.travel


Żar to szczyt w Beskidzie Małym. Jego zachodnie stoki opadają do Jeziora Międzybrodzkiego, południowo-wschodnie do doliny potoku Isepnica, północne do doliny potoku Mała Puszcza, w kierunku północno-wschodnim biegnie do Kiczery grzbiet łączący Żar z dalszymi wzniesieniami Grupy Kocierza (część Beskidu Małego).

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy w centrum miejscowości Czernichów. Dojechaliśmy do niej autobusem Komunikacji Beskidzkiej (PKS Bielsko-Biała) z bielskiego dworca PKS. Możemy również dojechać do Czernichowa samochodem - tuż obok rozpoczęcia szlaku, którym będziemy wędrować, znajduje się parking.

tresna
Zapora w Tresnej · fot. www.czernichow.com.pl


W Czernichowie, tuż obok parkingu i przystanku autobusowego, swój początek bierze szlak oznaczony kolorem niebieskim. Będziemy nim wędrować aż do Cisowej Przełęczy, znajdującej się na wysokości 800 metrów nad poziomem morza. Idąc szlakiem niebieskim będziemy przechodzić między innymi przez zaporę w Tresnej. Jest to obiekt wybudowany w latach 1960 - 1966. Po jej powstaniu spiętrzeniu uległy wody Soły, tworząc tym samym Jezioro Żywieckie. Wybudowanie zapory doprowadziło do zalania m.in Zadziela i Starego Żywca oraz części miejscowości Tresna oraz Zarzecze.

Pierwsze odwierty pod planowaną zaporę przeprowadzono w 1952 roku, jednak dopiero katastrofalna powódź z 1958 roku skłoniła władze do budowy wału. Budowę rozpoczęto w roku 1960, jednak opóźniała się ona m.in ze względu na szereg powodzi na tym terenie, co spowodowało zakończenie robót dopiero w 1966 roku. Rok później wybudowano Elektrownię Wodną Tresna.

Beskid Mały
Beskid Mały · fot. www.pkl.pl


Na Przełęczy Cisowej skręcimy w lewo, wchodząc w drogę oznaczona kolorem czerwonym, aż na górę Żar. Jest to fragment tak zwanego Małego Szlaku Beskidzkiego, liczącego 137 kilometrów. Biegnie on od Straconki w Bielsku-Białej do Lubonia Wielkiego w Beskidzie Wyspowym. Przy szlaku czerwonym możemy ujrzeć między innymi ruiny kamiennych szałasów na stokach Cisowej Grapy.

Na górę Żar, cel naszej dzisiejszej wędrówki, dochodzimy po około 4 godzinach wędrówki. Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979, który całkowicie zmienił jej wygląd. Jest to najwyżej w Polsce położony zbiornik wodny tego typu. Oprócz zbiornika znajduje się tutaj również punkty gastronomiczne oraz sklepiki z pamiątkami.

Beskid Mały
Beskid Mały · fot. www.pkl.pl


Żar jest bardzo dobrym punktem widokowym. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, wznoszące się nad nią szczyty Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, oraz należącą do Beskidu Małego, ale znajdująca się po drugiej strony Soły Grupę Magurki Wilkowickiej. W grupie tej widoczne są niemal wszystkie szczyty - od Przyszopu na południu, poprzez Rogacz, Magurkę Wilkowicką, Chrobaczą Łąkę po Bujakowski Groń i Zasolniocę na północy. Ponad Jeziorem Czanieckim na północy widać Pogórze Śląskie z jego miastami i kominami zakładów przemysłowych oraz Bukowski Groń, a na wschodzie ponad koroną sztucznego zbiornika wody szczyty Złotej Góry, Kiczery, Cisowej Grapy i Potrójnej.

Z góry Żar powracamy do Porąbki szlakiem czerwonym. Jest to dość stromy szlak, dlatego też osoby, który mają problemy przy schodzeniu, mogą zjechać z Żaru kolejką do Międzybrodzia Żywieckiego, która powstała na torach dawnego wyciągu szybowcowego. Jeśli wybierzemy powrót do Porabki, to trasa od Czernichowa zajmie nam w sumie ponad 5 i pół godziny wędrówki przy ponad 600 metrach przewyższenia.

Kolejka wjeżdżająca na górę Żar
Kolejka wjeżdżająca na górę Żar · fot. www.pkl.pl

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Beskidy dla każdego

W sezonie wiosenno-letnim przygotowujemy dla Was nasze propozycje tras górskich o różnych stopniach zaawansowania. W cyklu wideo "Beskidy dla każdego" skupiamy się przede wszystkim na trasach łatwych, dostępnych dla szerokiego grona turystów. Mówimy o walorach przyrodniczych szlaków, zapleczu turystycznym, historii beskidzkich schronisk. Dajemy też wskazówki dotyczące tego, jak dojechać, gdzie zaparkować samochód i z którego miejsca najlepiej rozpocząć wędrówkę. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj