Wiadomości

  • 15 października 2020
  • wyświetleń: 898

Pellet - ekologiczne paliwo

Materiał partnera:

Pellet czasami pisany jako pelet to wydajne, suche paliwo, które cieszy się coraz większą popularnością. Jest wytwarzany z odpadów będących naturalnym produktem obróbki drewna. Nazywany jest biopaliwem, ponieważ w czasie jego spalania powstaje bardzo mało produktów ubocznych, a do atmosfery wydostają się naprawdę niewielkie ilości CO2. Co więcej, popiół powstały po spalaniu pelletu można wykorzystać w formie nawozu mineralnego.

Co to jest pellet?Pellet to popularne biopaliwo. Stosuje się go do ogrzewania budynków, m.in. domów jednorodzinnych, hoteli czy obiektów użyteczności publicznej. Obecnie spala się go przede wszystkim w bezobsługowych kotłach. Można również palić nim w kominku. Pellet drzewny jest stosunkowo tanim biopaliwem. Korzystanie z niego jest o wiele bardziej opłacalne niż w przypadku gazu. Do tego pellet drzewny nie brudzi - granulki drzewne wystarczy przesypać z worka wprost do pojemnika w piecu. Nie trzeba obawiać się o sadzę i brudzące drobiny charakterystyczne dla ekogroszku czy węgla. Pellet występuje w postaci drobnych granulek pachnących prawdziwym drewnem. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo niska zawartość wody.

Z czego jest produkowany pellet?Pellet jest produktem ubocznym obróbki drewna. Jednym z największych producentów pelletu w Polsce jest Barlinek. Pellet tej marki produkowany jest z odpadów naturalnego drewna, powstających przy okazji produkcji znanej Deski Barlineckiej. Trociny są rozdrabniane, prasowane i kondycjonowane gorącą parą. W ten sposób stają się naprawdę suche, przez co mają bardzo wysoką kaloryczność. Pellet Barlinek to granulki złożone w 70% z odpadów pochodzących z drzew iglastych oraz w 30% z drewna drzew liściastych. W jego produkcji wykorzystany jest jedynie naturalny surowiec - bez dodatku chemikaliów i innych nieprzyjaznych środowisku substancji.

Pellet czyli ekologiczne paliwoObecnie w sezonie grzecznym praktycznie w cały kraju mamy problem ze smogiem. Czy wytwarzanie energii cieplnej może być przyjazne środowisku? Pellet to biopaliwo, którego stosowanie jest o wiele bardziej ekologiczne niż w przypadku węgla czy ekogroszku. W procesie spalania granulatu powstaje niewiele popiołu. Pellet Barlinek generuje zaledwie od 0,3 do 0,5% odpadów. Co więcej, spalanie sprasowanych i rozdrobnionych trocin sprzyja niskiej emisji CO2. Jej wartość można porównać do ilości wytwarzanej przez rośliny w procesie fotosyntezy. Ponadto pellet nie powoduje alergii i bardzo ładnie pachnie - po otwarciu worka w pomieszczeniu unosi się przyjemna woń lasu.

undefined