Wiadomości

  • 17 października 2020
  • 19 października 2020
  • wyświetleń: 2251

Jak wypada nasze miasto w rankingu inwestycji samorządowych?

Pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota" opublikowało dwa ciekawe rankingi: "Liderzy samorządowych inwestycji 2017-2019" oraz "Samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych 2014-2019". Jak wypada w nich miasto Czechowice-Dziedzice? Sprawdziliśmy to.

PocztowkaZCzechowic,Czechowice,CzechowiceDziedzice,PocztowkaZCzechowic,ZdjęciaZDrona,Podbeskidzie,
Jak wypada nasza gmina w rankingu inwestycji samorządowych? · fot. Mariusz


- Ranking inwestycyjny drukujemy w piśmie "Wspólnota" od prawie 20 lat. To jedno z najbardziej przejrzystych zestawień o stabilnej metodologii. Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2017-2019). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu - informują autorzy rankingu.

Poza wydatkami zapisanymi w budżecie uwzględniane są także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. W tym celu od kilkunastu lat pismo "Wspólnota" rozsyła ankiety do miast na prawach powiatu. - Wiemy skądinąd, że skala działalności inwestycyjnej spółek komunalnych w mniejszych miastach jest znaczenie mniejsza niż w miastach na prawach powiatu, więc skala błędu wynikającego z oparcia się tylko na danych budżetowych jest tam mniejsza - podkreślają redaktorzy "Wspólnoty".

W kategorii "Miasta inne" Czechowice-Dziedzice znalazły się na 354. miejscu na 606, ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita w latach 2017-2019 na poziomie 690,47 zł. To awans względem rankingu za lata 2016-2018, kiedy to miasto zajmowało 420 miejsce.

Innym z rankingów opublikowanych niedawno przez pismo "Wspólnota" jest zestawienie pod nazwą "Samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych 2014-2019". - Nasze zestawienie obejmuje wartość dotacji pozyskanych przez samorządy w latach 2014-2019, bez rozróżnienia na dotacje inwestycyjne i te związane z wydatkami bieżącymi. Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca - informuje pismo "Wspólnota".

W rankingu wykorzystania środków unijnych za lata 2014-2020 miasto Czechowice-Dziedzice zajęło 500. miejsce na 607 z wydatkami ze środków UE na poziomie 413,88 zł na mieszkańca.

mp / czecho.pl

źródło: pismo samorządowe Wspólnota

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.