Wiadomości

  • 20 października 2020
  • wyświetleń: 2549

Księga wieczysta działki. Jak ustalić jej numer?

Materiał partnera:

Sprawdzenie księgi wieczystej przed zakupem działki to podstawowa czynność, by uniknąć działań oszustów, oferujących nieruchomości posiadające innych współwłaścicieli lub obciążone hipoteką. Czego konkretnie się z niej dowiemy?

Księga wieczysta działki. Jak ustalić jej numer?
fot. Unsplash.com


Wydaje się, że zakup działki jest łatwiejszy niż na przykład zakup używanego samochodu, jednak i w tym przypadku nie możemy wykluczyć pułapek. Nieuczciwy sprzedający może nie poinformować nas o obciążeniu nieruchomości hipoteką, innych współwłaścicielach lub ewentualnych służebnościach. Jeśli te informacje wyjdą na jaw już po sfinalizowaniu transakcji, kupujący będzie miał spore problemy. Na szczęście jednak wszystkie z nich dostępne są w księdze wieczystej - stosunkowo łatwo można więc sprawdzić wiarygodność sprzedającego.

Księga wieczysta to publiczny rejestr, z którego zainteresowane podmioty mogą czerpać najważniejsze informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Znajdują się w niej między innymi personalia właściciela lub współwłaścicieli, dane opisujące nieruchomość oraz wpisy dotyczące ewentualnych obciążeń. Jeszcze 7 lat temu zapoznanie się z księgą wieczystą wiązało się z koniecznością wizyty we właściwym sądzie rejonowym. Od 2013 są one jednak dostępne w wersji elektronicznej. Jak więc uzyskać do nich dostęp? Jakie informacje się w nich znajdują?

Struktura księgi wieczystej. Czego dowiemy się z poszczególnych działów?Budowa ksiąg wieczystych jest jednolita dla wszystkich rodzajów nieruchomości. Każda księga składa się z następujących działów:

Dział I-O - Oznaczenie nieruchomości: zawarte są w nim dane pochodzące z ewidencji gruntów: o powierzchni działki oraz jej położeniu i numerze;

Dział I-Sp - Spis praw związanych z własnością: znajdziemy w nim informacje na temat własności i współwłasności danej nieruchomości. Tu należy też szukać adnotacji o służebności gruntowej lub udziale w nieruchomości wspólnej;

Dział II - Własność: widnieją w nim wpisy dotyczące obecnego oraz poprzednich właścicieli działki - jeśli jest to osoba fizyczna poznamy jej imię i nazwisko, imiona rodziców, a w niektórych przypadkach również PESEL. Z tego działu możemy dowiedzieć się, czy sprzedający rzeczywiście jest właścicielem, a nie tylko współwłaścicielem;

Dział III - Prawa, roszczenia i ograniczenia: wpisy zawarte w tym dziale mogą znacznie obniżyć wartość funkcjonalną lub inwestycyjną działki - koniecznie należy więc się z nimi zapoznać. Dotyczą one między innymi służebności, umożliwienia dostępu do urządzeń takich jak studnia czy piec obsługujących kilka nieruchomości, najmu lub dzierżawy, ograniczeń wynikających z egzekucji, wywłaszczenia lub upadłości, prawa pierwokupu lub odkupu oraz przyrzeczonej sprzedaży;

Dział IV - Hipoteka: z tego działu dowiemy się, czy nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia dla kredytu bankowego. Zawiera on informacje dotyczące będącego kredytodawcą banku, daty zawarcia umowy oraz wysokości hipoteki.

Jak znaleźć księgę wieczystą danej nieruchomości?Jak już wspomnieliśmy, dostęp do księgi wieczystej można uzyskać online. By to zrobić, należy znać jej numer. Ten powinniśmy uzyskać od sprzedawcy gruntu. Mając ten numer należy skorzystać z oficjalnej, internetowej przeglądarki ksiąg wieczystych, którą stworzyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Tutaj po wpisaniu numeru KW w polu wyszukiwarki otrzymamy bezpłatnie wgląd do treści dokumentu.

Jeśli jednak jesteśmy na etapie wstępnego rozeznania i nie znamy właściciela działki, możemy spróbować dotrzeć do jej numeru KW na podstawie adresu administracyjnego - numeru działki. Ważne wskazówki na temat tego, jak znaleźć księgę wieczystą na podstawie numeru działki znajdziecie w artykule na stronie https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-numerze-dzialki/.