Wiadomości

  • 26 października 2020
  • wyświetleń: 4489

Wszystkich Świętych: Apel straży miejskiej i zalecenia kurii

Już w najbliższą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Wszystkich Świętych, podczas której tradycyjnie odwiedzamy groby swoich bliskich. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, obchody tego święta będą inne, niż zwykle. Specjalny apel do mieszkańców w tej sprawie wystosowała czechowicka straż miejska. Zalecenia wydała również Kuria diecezji bielsko-żywieckiej.

cmentarz, groby, wszystkich świętych
Cmentarz NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Piotr Wajda


- Apelujemy do Państwa o rozsądek na drodze, dostosowanie prędkości do panujących, często trudnych warunków atmosferycznych. Prosimy też kierowców, jak i pieszych o szczególną ostrożność w okolicach cmentarzy - informuje czechowicka straż miejska.

- Straż miejska w Czechowicach-Dziedzicach apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach grupowania się ludzi, czyli przy stoiskach z kwiatami i zniczami, w autobusach i na samym cmentarzu. Stosowanie się do obostrzeń i zaleceń sanitarnych tj. zachowanie dystansu społecznego oraz zasłanianie ust i nosa - zwracają uwagę strażnicy miejscy.

- Ponadto, w związku z utrudnieniami w organizacji ruchu przy cmentarzu, prosimy wszystkich odwiedzających groby bliskich o bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i stosowanie się do poleceń policjantów i strażników miejskich, którzy będą w tych dniach dbali o Państwa bezpieczeństwo. Ułatwi to dojazd oraz parkowanie przy cmentarzu. Prosimy o niepozostawianie wartościowych rzeczy w aucie, dokładne zamknięcie drzwi i szyb - apelują.

- To czas próby i odpowiedzialności dla nas wszystkich. Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie ludziom zachowywać dystans, ale strażnicy miejscy będą reagować na wszelkie niesubordynowane zachowania w zakresie nieprzestrzegania obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Wszystko w trosce o zdrowie i życie mieszkańców naszego miasta - podsumowują funkcjonariusze straży miejskiej.

Specjalne zalecenia na uroczystość Wszystkich Świętych wydała również Kuria diecezji bielsko-żywieckiej. - Papież Franciszek w związku z pandemią wydał dekret wydłużający na cały miesiąc listopad okres zyskania odpustu za zmarłych, który można uzyskać modląc się za zmarłych i nawiedzając cmentarze. Dlatego zachęcamy wszystkich, aby nawiedzanie grobów swoich bliskich rozłożyć w czasie na cały miesiąc listopad. Nawiedzając cmentarze zachowajmy wszystkie obostrzenia mając na uwadze dobro, zdrowie i życie swoje i innych osób - informuje ks. Mateusz Kierczak z Centrum Informacyjno-Medialnego diecezji bielsko-żywieckiej .

Przypomnijmy, że w diecezji bielsko-żywieckiej nadal obowiązują zalecenia biskupa Romana Pindla, które zostały ogłoszone 16 października. Pisaliśmy o nich tutaj. Biskup Ordynariusz udzielił wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych, zawieszone zostało również udzielanie sakramentu bierzmowania. Ważne zmiany dotyczą też uroczystości Wszystkich Świętych. Według zaleceń, 1 listopada i w Dzień Zaduszny nie powinny być organizowane procesje na cmentarze i msze święte polowe na nekropoliach. Nabożeństwo za zmarłych można zorganizować w kościele zachowując obowiązujące przepisy dotyczące ilości wiernych w świątyniach.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach, Diecezja Bielsko-Żywiecka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.