Wiadomości

  • 30 października 2020
  • wyświetleń: 2290

Jak wybrać pralkę do domu?

Materiał partnera:

Pralka należy do podstawowych sprzętów AGD w każdym domu. Używamy jej prawie codziennie, dlatego warto dobrać pralkę odpowiednio do naszych potrzeb. Jak dopasować odpowiedni model, który będzie posiadał najważniejsze programy i funkcje?

Pralki różnią się między sobą rozmiarem, sposobem załadunku, prędkością wirowania, programami prania oraz innymi czynnikami, które wpływają na jakość naszego prania oraz wydajność urządzenia. Warto zatem dobrać pralkę skrojoną do naszych potrzeb, która zapewni nam czyste ubrania na co dzień.

Pranie i suszenie w jednymZanim zaczniemy przeglądać oferty pralek w sklepach internetowych, dobrze zastanowić się, czy mamy w domu miejsce do suszenia ubrań. W domach jednorodzinnych to zazwyczaj nie jest problem, ale w niektórych mieszkaniach bez balkonu czy odrębnego pomieszczenia suszarni, trudno znaleźć miejsce, gdzie można spokojnie wywiesić pranie. Dlatego przed zakupem pralki może warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłby zakup pralko-suszarki, czyli urządzenia, które nie tylko wypierze, ale również wysuszy nasze pranie. Koszt pralko-suszarki jest co prawda większy, jednak oszczędność miejsca na suszenie zwłaszcza w małych mieszkaniach może być wart tej ceny.

Decydująca rola rozmiaruPotrzeby częstego prania bywają duże, zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi. Nie zawsze jednak potrzeby domowników są głównym wyznacznikiem tego, jaką pralkę kupimy. Nierzadko kluczowym kryterium pozostaje przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji na sprzęt AGD. Dotyczy to w głównej mierze małych mieszkań, gdzie często trzeba pomieścić wszystkie elementy wyposażenia na mocno ograniczonym metrażu. W najmniejszych łazienkach, w których ma pojawić się pralka optymalnym rozwiązaniem może być pralka ładowana od góry. Charakteryzuje się ona najmniejszą przestrzenią, jaką zajmuje, dlatego często sprawdza się właśnie w kawalerkach czy małych mieszkaniach. Poza sposobem ładowania prania, pralki z górnym załadunkiem nie różnią się często od tradycyjnych modeli - posiadają te same programy i możliwość wirowania.

Wśród pralek ładowanych od przodu również istnieje podział ze względu na rozmiar. Różne rozmiary bębna wpływają na to, ile ubrań możemy zmieścić w trakcie jednego cyklu. Jeżeli mamy często duże ilości prania, a także możliwość ustawienia w domu większej pralki, możemy wybrać pojemny model. Często jednak przestrzeń jest ograniczona, a nasze potrzeb prania mniejsze, dlatego możemy wybierać pośród kilkoma rozmiarami pralek ładowanych od przodu:
  • standardowe - ich głębokość waha się między 50 a 65 cm, a załadunek może wynieść nawet 13 kg.
  • slim - głębokość pralek slim wynosi między 40 a 49 cm, dlatego ich załadunek jest adekwatnie mniejszy. Można w jednym cyklu wyprać do 8 kg prania.
  • super slim - jeśli posiadamy naprawdę mało miejsca, możemy zdecydować się na pralkę super slim, której głębokość jest mniejsza niż 40 cm. Zazwyczaj pomieści ona do 6 kg prania.


Standardowa szerokość każdego typu pralki ładowanej od przodu to 60 cm, a wysokość około 85 cm. Nieco inne gabaryty mają pralki ładowane od góry, których szerokość przeważnie nie przekracza 40 cm, a wysokość 90 cm. Pralki w każdym rozmiarze znajdziesz na stronie https://www.oleole.pl/pralki.bhtml.

Jak dobrać pojemność pralki do naszych potrzeb?Duże, pojemne pralki są przeważnie droższe od standardowych modeli. Pojedynczy cykl prania pobiera również więcej wody. Dlatego jeśli pierzemy rzadziej, bardziej opłacalny może okazać się zakup mniejszej pralki. W ten sposób oszczędzimy również miejsce w łazience. Jak dobrać pojemność pralki?
  • pralka dla jednej osoby, pranie rzadziej niż 4 razy w tygodniu - do takiej intensywności prania w zupełności wystarczy urządzenie o załadunku 4-5 kg.
  • rodzina 2+1, 4-6 cyklów prania w tygodniu - tutaj potrzebna jest nieco większa pralka, o załadunku 6-7 kg.
  • rodzina 2+2 i więcej, powyżej 6 prań w tygodniu - oczekiwania dużej rodziny spełnią wyłącznie bardzo pojemne pralki o załadunku powyżej 7 kg.


Jeżeli pierzemy często, a miejsce na suszenie prania jest ograniczone, bardzo ważnym parametrem jest moc wirowania. Standardem jest intensywność 800 obr./min, która charakteryzuje większość pralek dostępnych w sklepach, takich jak Ole Ole. Pranie po takim wirowaniu wymaga jednak długiego suszenia. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się pralki z prędkością wirowania 1200 obr./min a nawet 1400 obr./min. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie tkaniny dobrze znoszą taką intensywność wirowania.

Programy i funkcje, na które warto zwrócić uwagęWiększość modeli pralek posiada zbliżone programy prania, które na dodatek można własnoręcznie modyfikować. Jeśli jednak jesteśmy alergikami albo mamy w domu zwierzęta, warto zwrócić uwagę na specjalne programy, które usuwają m.in. roztocza oraz sierść. W ten sposób pralka może zadbać o nasze zdrowie. Spośród dodatkowych funkcjonalności warto wyróżnić możliwość dodawania prania w trakcie cyklu. To częsty problem, kiedy zapomnimy wrzucić do bębna jakieś ubrania, a włączyliśmy już urządzenie. Taką możliwość mają m.in. pralki Samsung, które posiadają specjalny otwór na taką ewentualność. Pełną gamę pralek Samsung znajdziesz na stronie https://www.oleole.pl/pralki,_Samsung.bhtml.

undefined