Wiadomości

  • 4 listopada 2020
  • 8 listopada 2020
  • wyświetleń: 5624

Nad Kopalniokiem stanął obelisk na rocznicę zaślubin Polski z morzem

Obelisk upamiętniający 100-lecie zaślubin Polski z morzem stanął na terenie kajakowni nad czechowickim stawem "Kopalniok".

Nad Kopalniokiem stanął obelisk na rocznicę zaślubin Polski z morzem
Nad Kopalniokiem stanął obelisk na rocznicę zaślubin Polski z morzem · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej rok 2020 został ustanowiony "Rokiem zaślubin Polski z morzem". Wspominamy w ten sposób wydarzenia z 1920 roku w Pucku, kiedy generał Józef Haller, na czele swoich żołnierzy z Błękitnej Armii, poprzez wrzucenie ślubnej obrączki w fale Bałtyku i zanurzenie sztandaru Wojska Polskiego w jego wodach, dokonał symbolicznego przywrócenia Polsce morza. Wydarzenie to zostało ponowione po zakończeniu walki przez Wojsko Polskie na Wale Pomorskim, w 1945 roku. Wtedy to, w Kołobrzegu ponownie "poślubiono" Morze Bałtyckie Polsce.

W roku jubileuszowym, z inicjatywy oraz dzięki osobistemu zaangażowaniu czechowiczanina Edwarda Szpoczka z Ligi Morskiej i Rzecznej Oddział w Bielsku-Białej, na terenie kajakowni stanął obelisk upamiętniający wydarzenia sprzed 100 oraz 75 lat. Na obelisku znalazła się tablica pamiątkowa oraz oryginalna kotwica, podarowana miastu przez kpt. Jerzego Pielacińskiego staraniem Edwarda Szpoczka. Wykonanie obelisku zostało wsparte środkami Zarządów Osiedli: Barbara, Północ, Dziedzice, Tomaszówka oraz Południe.

Miejsce postawienia obelisku nie jest przypadkowe. To właśnie nad czechowickim "Kopalniokiem" odbywały się niegdyś organizowane przez Ligę Morską i Rzeczną, a następnie Ligę Morską i Kolonialną obchody Święta Morza. To tu - z inicjatywy miłośników morza skupionych w czechowickim kole Ligi działającym przy KWK "Silesia" - wybudowano latarnię morską oraz model niszczyciela ORP "Grom", które w okresie międzywojennym były atrakcją Czechowic-Dziedzic.

W tych dniach - w przededniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - planowane było uroczyste odsłonięcie jubileuszowego obelisku, które nie doszło do skutku w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną oraz wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami.

W nowym gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ulicy Paderewskiego w Czechowicach-Dziedzicach, stanęła natomiast wystawa "2020 Rokiem zaślubin Polski z morzem", którą - z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego - można oglądać w godzinach otwarcia MBP.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.