Wiadomości

  • 3 listopada 2020
  • wyświetleń: 946

Krzesła do salonu - jakie modele będą pasować?

Materiał partnera:

Stół to centralne miejsce w wielu mieszkaniach i domach. Właśnie dlatego spore znaczenie ma wybór odpowiednich krzeseł do salonu. Wygodne siedziska są podstawą komfortowego spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Jakie krzesła wybrać do salonu i czym się kierować przy zakupie? Podpowiadamy.

Krzesła do salonu - jakie modele będą pasować?


Dlaczego warto kupić stylowe krzesła do salonu?Z punktu widzenia dekorowania i wyposażania wnętrz, można stwierdzić, że krzesła w salonie pełnią zwykle kilka funkcji. Przede wszystkim jest to funkcja praktyczna, ponieważ na krześle można usiąść, wypocząć, zrelaksować się. W sytuacji, gdy salon od razu pełni rolę jadalni lub jest połączony z aneksem kuchennym, to właśnie na krzesłach siedzą domownicy, gdy spożywają posiłki. Warto jednak pamiętać o tym, że krzesła do salonu mają także funkcję dekoracyjną, dlatego należy wybrać modele eleganckie i stylowe, a jednocześnie dopasowane do danego wnętrza. W sytuacji, gdy salon jest urządzony w stylu nowoczesnym, krzesła muszą się jakoś w ten nurt wpisywać. Podobnie w przypadku, gdy salon jest bardziej tradycyjny lub wykończony w stylu glamour. Eleganckie krzesła mogą pomóc w podkreśleniu pewnych elementów wnętrza.

Czym się kierować przy wyborze krzeseł do salonu?Zdecydowanie najważniejszym aspektem jest wygoda. Na krzesłach w salonie zwykle spędza się czas jedząc, pijąc kawę i herbatę, a także rozmawiając z innymi domownikami lub gośćmi. Właśnie dlatego krzesła muszą zachęcać do siedzenia i pozostania przy stole. Do najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając krzesła, można zakwalifikować następujące:

  • ergonomia, kształt krzeseł, a także to na ile siedzisko i oparcie są miękkie, wygodne i dopasowane do kręgosłupa,
  • wysokość krzeseł oraz szerokość siedzisk,
  • materiał wykonania - zdecydowanie najwygodniejszy jest plusz i welur, natomiast sprawdzić się mogą także inne materiały,
  • dopasowanie do stylu wnętrza, na przykład do salonu skandynawskiego pasują krzesła z brązowymi nogami, do stylu lontowego krzesła w formie minimalistycznej, a do stylu glamour krzesła z weluru z ciekawymi nóżkami,
  • funkcjonalność, w tym także możliwość przenoszenia krzeseł z miejsca na miejsce,
  • kolorystyka, która powinna pasować do wnętrza i indywidualnych upodobań,
  • dopasowanie krzeseł do stołu (jeśli został on już zakupiony), i to zarówno pod kątem wyglądu i stylu, jak i wysokości.


Warto pamiętać o tym, że w przypadku salonu (w przeciwieństwie do kuchni lub jadalni), najlepiej prezentują się krzesła tapicerowane, które dodają elegancji, stylu i szyku pomieszczeniu. W przypadku dużych powierzchni i ogromnych stołów, można postawić także na nieco inną stylistykę: na przykład zestawienie krzeseł parami w różnych kolorach, przy czym barwy powinny być zbliżone do siebie. W ten sposób można stworzyć wrażenie kontrastu. W salonie można także zdecydować się na inny zabieg, a więc wybór krzeseł, kanapy i foteli w takim samym kolorze i wykonanych z takiego samego materiału.

Na jakie modele krzeseł do salonu warto zwrócić uwagę?Wybierając krzesła do salonu, warto zdecydować się na coś dopasowanego do stylu mieszkania. Ciekawie prezentują się na przykład welurowe krzesła w kolorze miętowym, które dodają wnętrzu charyzmy i wyjątkowego wyglądu. Uwagę można zwrócić także na krzesła w kolorze szarym, z pikowanym oparciem. Dobrym rozwiązaniem może być także eleganckich i komfortowych krzeseł, przypominających fotele, w kolorze niebieskim, z czarnymi nóżkami. Można także zdecydować się na aranżację bardzo spokojną i stonowaną, a więc połączenie beżowych lub szarych krzeseł z drewnianymi nóżkami, z drewnianym stołem oraz elegancką sofą w salonie. Dla osób odważnych świetnie sprawdzą się futurystyczne krzesła z metalowymi nóżkami, w ciekawych kształtach. W ostatnim czasie modne są także krzesła z nóżkami umieszczonymi pod kątem około 90 stopni. Warto zwrócić uwagę także na krzesła nowoczesne, o finezyjnych kształtach, oraz na tradycyjne modele z weluru.