Wiadomości

  • 5 listopada 2020
  • wyświetleń: 1112

Co warto wiedzieć o pracy zdalnej?

Materiał partnera:

Coraz więcej osób decyduje się na przeniesienie swojej pracy do domu i wykonywanie obowiązków zdalnie. Wiąże się z tym oczywiście szereg korzyści, ale trzeba też liczyć się z pewnymi minusami. Kluczowe będzie stworzenie sobie optymalnych warunków do pracy, aby była ona rzeczywiście efektywna. W domowym zaciszu nie brakuje przecież różnego typu rozpraszaczy, trudno też czasami o samodyscyplinę. Dobra organizacja to podstawa, a zacząć powinno się od wyznaczenia odpowiedniego miejsca, tak zwanej bazy dowodzenia.

Zalety pracy zdalnejPraca online ma wiele zalet, a jedną z nich jest poczucie wolności, swobody działania. Elastyczny grafik sprawia, ze nie trzeba pracować w ściśle określonych ramach czasowych. Przekłada się to też na mniejszy stres. Kolejną zaletą będzie niezależność, brak bycia pod ciągłą obserwacją przełożonego. Jeśli uda nam się wcześniej zrealizować wyznaczone zadania, można zakończyć dzień pracy wcześniej i to bez żadnych przykrych konsekwencji. Praca zdalna ma to do siebie, że można wykonywać ją z dowolnego miejsca, nie tylko w domu. Do plusów tego rozwiązania zalicza się także oszczędność pieniędzy oraz czasu, którego nie tracimy na żadne dojazdy do i z pracy. Można spędzić go z bliskimi nam osobami, zwierzętami. Od nas zależeć będzie to, jakie stworzymy sobie warunki do pracy, w oparciu o osobiste potrzeby i preferencje. W przypadku problemów z przemieszczaniem się praca zdalna okazuje się być idealnym rozwiązaniem.

Jak przygotować się do pracy zdalnej?Praca zdalna może być dla wielu osób idealną formą zatrudnienia, ale łatwo wpaść w pętlę łączenia jej z życiem codziennym. Czasami granice zacierają się i trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości, oddzielić życie prywatne od pracy. Pomimo często elastycznego grafiku warto jednak wyznaczyć sobie konkretne godziny pracy, aby mózg wiedział, kiedy zwolnić obroty i zrelaksować się. Organizacja czasu przed i po pracy jest niezwykle istotną kwestią. Potrzebować będziemy odpowiedniego wyposażenia biurowego, oświetlenia. Jeśli to możliwe, to warto przeznaczyć na homeoffice osobne pomieszczenie. Alternatywą będzie salon lub ewentualnie jadalnia. Nie może zabraknąć biurka, ale takiego z większym blatem, aby można było ustawić na nim niezbędny sprzęt wraz z narzędziami do pracy.

Kolejną kwestią będzie ergonomiczne krzesło do pracy przy biurku, odpowiednio dopasowane do sylwetki, wysokości mebla, indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Z praktycznych akcesoriów wymienić można lampkę biurkową, organizer na dokumenty gazety. Wyznaczenie przestrzeni do pracy przekłada się na większe zdyscyplinowanie i poczucie profesjonalizmu.

O czym jeszcze warto pamiętać?Bez dobrze opracowanego harmonogramu dnia łatwo o czymś zapomnieć, nie wyrobić się czasowo lub pracować za długo. Jeśli chcemy mieć więcej wolnego czasu, to obowiązki trzeba wykonywać sprawnie, bez niepotrzebnych przerw i odciągania uwagi przeróżnymi rozpraszaczami. W wyznaczonych godzinach pracy należy zająć się wyłącznie swoimi obowiązkami, aby nie musieć potem wydłużać czasu kosztem prywatnego życia. Praca w domu nie oznacza, że od teraz trzeba spędzać w nim całą dobę, pięć dni w tygodniu. Nic bardziej mylnego! Należy pamiętać o regularnych spacerach, spotkaniach z innymi ludźmi. Podtrzymywanie relacji międzyludzkich jest niezwykle potrzebne, a w przypadku pracy zdalnej bywa z tym różnie, szczególnie przy samozatrudnieniu. Znaczenie ma nawet to, aby zmieniać ubiór, złym rozwiązaniem będzie pracowanie w pidżamie czy szlafroku. Brak bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami może być pewnym minusem, ale dla wielu osób to duża korzyść, szczególne dla introwertyków. Rozmowy z kolegami z pracy stanowią jeden z podstawowych rozpraszaczy biurowych, zabierający nam cenny czas.

Więcej na temat pracy zdalnej na stronie: https://zarabiajprzez24.pl/praca-zdalna/