Wiadomości

  • 6 listopada 2020
  • wyświetleń: 681

Czym jest administrowanie serwerami i co wnosi do przedsiębiorstwa?

Materiał partnera:

Świat technologii wciąż idzie do przodu i staje się bardziej zaawansowany. Na rynku pojawia się coraz więcej informatyków, którzy wbrew powszechnej opinii nie zajmują się jedynie programowaniem. Są oni specjalistami od naprawdę wąskich obszarów całej dziedziny, jaką jest informatyka. Jest to przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowania branży, która wciąż prężnie się rozwija i ani myśli o zwolnieniu tempa. Wielu z nich oferuje swoje usługi przedsiębiorcom, którzy coraz częściej nie mogą się obejść bez ich pomocy. Ten ciągły postęp technologiczny wymaga szczególnych działań, które zapewniają firmom konkurencyjność. W szczególności, jeżeli swoją działalność opierają o Internet. Jednym z takich zawodów jest tajemniczo brzmiący administrator serwerów. Co się kryje za tą nazwą i co może on zaoferować Twojej firmie? Przekonaj się w poniższym tekście.

Czym jest administrowanie serwerami i co wnosi do przedsiębiorstwa?


Czym zajmuje się administrator serwerów?Wbrew pozorom sama nazwa tej specjalizacji zdradza naprawdę dużo. Administracja serwerów, którą zajmuje się taki specjalista, to przede wszystkim zapewnienie sprawnego działania serwerów komputerowych. Wciąż brzmi to enigmatycznie? Serwery są pewnego rodzaju komputerami, na których gromadzone są wszelkie zasoby użytkowników korzystających z Internetu, np. konkretnej strony internetowej. Dlatego tak ważne jest, żeby były one odpowiednio zarządzane. W zakres obowiązków administratora serwerów wchodzą wszelkiego rodzaju czynności, których celem jest dbanie o to, żeby dobrze one funkcjonowały. Włącza się on w działania mające na celu utrzymywanie oraz rozwijanie serwerów. Stale monitoruje ich wydajność oraz aktywność, na podstawie czego tworzy raporty. W ramach jego zadań jest także wgrywanie i konfigurowanie wszelkich aktualizacji. Dba o bezpieczeństwo serwerów, zabezpiecza je oraz prowadzi politykę tworzenia kopii zapasowych i backupów. Na podstawie swoich obserwacji podejmuje działania optymalizujące, ale także planuje, a następnie wdraża nowe struktury do systemu. Tak szeroki zakres kompetencji sprawia, że musi on posiadać wiedzę z naprawdę wielu dziedzin i wielu systemów operacyjnych. Co więcej, jego działania są związane z bardzo dużą odpowiedzialnością, dlatego też powinien być zawsze gotowy do pracy.

Jak i dlaczego?Administracja serwerów, jak już zostało wspomniane, wiąże się z wieloma obowiązkami i dużą dokładnością. Jest to powód, dla którego również zarobki osoby, która się tym zajmuje, nie należą do niskich. Oprócz pensji dochodzą pozostałe koszty związane z utrzymaniem stanowiska pracy. Dlatego też wiele organizacji porzuca pomysł posiadania własnego pracownika na rzeczy zatrudnienia firmy zewnętrznej. Nic dziwnego, w końcu niedziałający serwer lub utrata zapisanych na nim danych wiąże się z naprawdę dużymi stratami, a doprowadzić może do niego dosłownie chwila nieuwagi. Hackerzy nie śpią, dlatego administrator powinien czuwać przez całą dobę. Jest to zatem dobry powód, dla którego warto rozważyć outsourcing tego obszaru. Firmy, które są wyspecjalizowane w takich działaniach, mają wielu pracowników pracujących na określone zmiany. Kolejną ich niebywale dużą zaletą jest posiadana wiedza. Bardzo duża specjalizacja i stały rozwój technologii sprawiają, że jednej osobie trudno jest we wszystko szczegółowo się zagłębić. Dlatego powiedzenie "co dwie głowy, to nie jedna" sprawdza się tutaj idealnie. Oszczędność, dostępność, wiedza to trzy powody, dla których przedsiębiorca powinien zdecydować się na zewnętrzną firmę specjalizującą się w administrowaniu serwerami.