Wiadomości

  • 9 listopada 2020
  • 15 listopada 2020
  • wyświetleń: 5784

Pierwsze sadzonki drzew trafiły do mieszkańców ulicy Prusa

Do właścicieli posesji przy ulicy Prusa trafiły pierwsze sadzonki drzew, zakupione przez gminę Czechowice-Dziedzice w ramach dodatkowych nasadzeń zastępczych, związanych z przebudową i modernizacją ulicy Prusa.

Pierwsze sadzonki drzew trafiły do mieszkańców ulicy Prusa
Pierwsze sadzonki drzew trafiły do mieszkańców ulicy Prusa · fot. facebook.com/marianblachutburmistrz/


O tym, że w okolicach przebudowywanej ulicy Prusa zostanie nasadzonych 106 drzew, portal czecho.pl informował w sierpniu. - Do tej pory - dzięki wsparciu ze strony panów Mikołaja Siemaszki oraz Marka Szkowrona z grupy "Czechowiczanie dla przyrody", za które serdecznie dziękuję - udało nam się znaleźć miejsce na posadzenie 23 drzew. Są to wartościowe okazy, takie jak: dąb błotny, wiśnia piłkowana, wiąz holenderski, ambrowiec balsamiczny, klon palmowy, grab pospolity, jarząb pospolity, robinia akacjowa, klon pospolity, czy kasztanowiec zwyczajny. Zakup poszczególnych gatunków konsultowany był z udostępniającymi miejsce do posadzenia drzew mieszkańcami - napisał na swoim profilu na Facebooku Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.

- Dziękuję tym mieszkańcom, którzy zgodzili się na posadzenie na swoich posesjach drzew, tak bardzo potrzebnych w rejonie przebudowywanej ulicy Prusa. Do tego samego zachęcam kolejnych mieszkańców z tego rejonu miasta, nie tylko tych mieszkających bezpośrednio przy ulicy Prusa. Przypomnę, iż zadeklarowałem sfinansowanie przez gminę 50 nasadzeń, zaś zakup kolejnych 30 drzew zadeklarował Starosta Bielski Andrzej Płonka - dodał samorządowiec. Nasady te realizowane są dodatkowo, poza sadzeniem 26 drzew przez wykonawcę, realizującego zadanie polegające na przebudowie ulicy Prusa oraz budowie ronda u zbiegu ulic Prusa i Barlickiego w Czechowicach-Dziedzicach.

Wycinka drzew przy ulicy Prusa - 03.08.2020
Wycinka drzew przy ulicy Prusa - 03.08.2020 · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy, zwiększenie liczby nasadzeń zastępczych w związku z wycinką drzew na ulicy Prusa było jednym z postulatów petycji złożonej w czechowickim Urzędzie Miejskim przez członków grupy "Czechowiczanie dla przyrody" - pisaliśmy o tym 10 czerwca. W połowie lipca w czechowickim magistracie odbyło się spotkanie omawiające pismo podpisane przez 615 mieszkańców naszego miasta. Wcześniej, w maju, na drzewach w ciągu ulicy Prusa zawisły obrazy z namalowanymi ludzkimi twarzami. - Jest to też wyraz naszego niezadowolenia na to, że w mieście jest wycinana bardzo duża ilość drzew. Jest to też głos naszej niezgody na to, że za 47 wyciętych dużych drzew planowane jest nasadzenie tylko 26 małych drzew - mówił wtedy w rozmowie z portalem czecho.pl Marek Szkowron z grupy "Czechowiczanie dla przyrody".

Protestują przeciwko wycince drzew przy ulicy Prusa - 29.05.2020
Drzewa z ludzką twarzą. Chcą zwrócić uwagę na znikającą zieleń w mieście - 29.05.2020 · fot. mp


- Dziękujemy mieszkańcom, którzy zdecydowali się przyjąć sadzonki drzew i zachęcamy kolejnych do zgłoszenia do WOŚiR w UM. Dziękujemy również koledze Rafałowi, za pomoc w doborze odpowiednich odmian drzew dla mieszkańców ul. Prusa - powiedzieli Mikołaj Siemaszko oraz Marek Szkowron z grupy "Czechowiczanie dla przyrody". Osoby zainteresowane odebraniem sadzonki mogą się w tej sprawie kontaktować z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach, tel. - 32 214 71 00, 32 214 71 69.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.