czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 9 listopada 2020
  • wyświetleń: 2365

Śląskie regionem z największą dobową liczbą zakażeń w kraju

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Badania laboratoryjne potwierdziły obecność koronawirusa u kolejnych 21 713 osób. Aż 4373 z nich odnotowano w województwie śląskim.

Reklama

Komunikat Ministerstwa Zdrowia z 9 listopada, godz. 10.30Mamy 21 713 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (4373), małopolskiego (2650), wielkopolskiego (1983), dolnośląskiego (1719), mazowieckiego (1630), łódzkiego (1269), podkarpackiego (1260), lubelskiego (1201), pomorskiego (1122), kujawsko-pomorskiego (1018), zachodniopomorskiego (819), warmińsko-mazurskiego (694), opolskiego (591), lubuskiego (543), podlaskiego (497), świętokrzyskiego (344).

Z powodu COVID-19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 128 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 568 138/8 045 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).Komunikat ŚPWIS  • liczba osób poddanych kwarantannie domowej z powodu wszystkich przyczyn /ostatni raport: 66 379 / 72 963
  • liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym /ostatni raport: 7 514 / 7 880
  • liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie: 721 218
  • liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych: 112 767
  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim zgłoszonych do WSSE w Katowicach /ostatni raport: 75 881 / 71 508
  • liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) /ostatni raport: 34 844 / 33 675
  • liczba zgonów /ostatni raport: 1 181 / 1 169


W woj. śląskim odnotowano kolejne zgony. Zmarli: w szpitalu w Katowicach 80-letnia kobieta z powiatu bielskiego; w szpitalu w Wilkowicach 63-letnia kobieta z Bielska-Białej; w szpitalu w Częstochowie zmarli: 56-letni mężczyzna z powiatu częstochowskiego i 74-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego; w szpitalu w Suchej Beskidzkiej 85-letni mężczyzna z Knurowa; w szpitalu w Tychach zmarli: 65-letni mężczyzna z Katowic, 83-letni mężczyzna z powiatu pszczyńskiego i 74-letni mężczyzna z Tychów; w szpitalu w Gliwicach 64-letni mężczyzna z Mysłowic; w szpitalu w Raciborzu 80-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego; w szpitalu w Kłobucku 73-letni mężczyzna z powiatu kłobuckiego; w szpitalu w Strzelcach Opolskich 68-letni mężczyzna z Tychów.

Sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskimW ostatniej dobie w województwie odnotowano 4373 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, głównie w tzw. ogniskach rozproszonych. Niestety, w miniony weekend wykryto zachorowania w kolejnych domach pomocy społecznej. Obecnie na 106 zarejestrowanych podmiotów w 44 odnotowano zakażenia wśród mieszkańców. To placówki w Bielsku - Białej, Skoczowie, Zawierciu, Gliwicach, Mysłowicach, Chorzowie, Cieszynie i Częstochowie. W każdym z nich służby sanitarne ujawniły od jednej do kilku nawet zakażonych osób, dlatego w najbliższych dniach w domach tych pojawią się tzw. wymazobusy, aby pobrać próbki biologiczne od wszystkich, mieszkańców i personelu, do badań pod kątem obecności Covid- 19. Dzisiaj też sanitarki przebadały kadrą i pensjonariuszy DPS w Knurowie, Katowicach oraz Jastrzębiu - Zdroju. Czekamy na wyniki laboratoryjne pobranych wymazów. Łącznie do tej pory choruje blisko 1000 mieszkańców domów pomocy społecznej.

Pełną parą trwają prace przy budowie pierwszego w Śląskiem szpitala tymczasowego w Katowicach. W rozległej przestrzeni MCK rozstawiono już pierwsze boksy, w których znajdą się łóżka OIOM oraz tlenowe. W południe rozpoczęło się instalowanie zbiorników na tlen. Pusty, ogromny zbiornik ważący 27 ton przywieziono przed południem z Dąbrowy Górniczej specjalnym samochodem do przewozu wielkich gabarytów. Do rozładunku użyto jednego z największych dźwigów w województwie, a w instalacji na tymczasowych fundamentach uczestniczyło blisko 18 osób. Zbiornik pomieści 50 ton tlenu, obok stanęły trzy mniejsze na ok. 3 tony każdy. Dodatkowo zabezpieczono zestaw rezerwowy z blisko 145 butlami. Przez kilka godzin trwała akcja instalacji, w najbliższych dniach zbiorniki będą sprawdzane i schładzane po to, aby najprawdopodobniej pod koniec tygodnia mogły być wypełnione tlenem.

W MCK jest już częściowo zmagazynowany sprzęt dostarczony z Agencji Rezerw Materiałowych, czyli łóżka, respiratory oraz kardiomonitory, które znajdą się za kilka dni w hali głównej szpitala tymczasowego. Do tej pory poprzez specjalną stronę uruchomioną przez szpital MSWiA w Katowicach www.szpitaldlaslaska.pl do pracy zadeklarowało się blisko 390 osób. - Do uruchomienia pierwszego szpitala tymczasowego pozostało jeszcze dwa tygodnie. Wierzę, że tych zgłoszeń będzie z dnia na dzień coraz więcej. Musimy jak najlepiej zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jednocześnie rozpoczęły się pierwsze prace związane z instalacją tlenową w drugim szpitalu tymczasowym, który tworzony jest w jednej z hal magazynowych na terenie portu lotniczego w Pyrzowicach. Znajdzie się w nim ok. 145 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Jeśli chodzi o trzeci taki obiekt, ten zlokalizowany będzie w jednym z uzdrowisk w Ustroniu i będzie mógł przyjąć nawet 200 pacjentów ciężko chorujących na koronawirusa.

Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia zwiększona została baza izolatorium w województwie i obecnie to już 1050 miejsc, z czego zajętych jest zaledwie 105.

BM / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj