Wiadomości

  • 11 listopada 2020
  • wyświetleń: 6517

Biblioteka w czasach zarazy - propozycje czechowickiej placówki

Czechowicka książnica od wiosny stara się sprostać rządowym obostrzeniom, jednocześnie umożliwiając czytelnikom kontakt z książką. Do dyspozycji są wrzutnia i książkomat, a na kanałach internetowych biblioteki codziennie będą pojawiać się różnorodne propozycje czytelnicze. Do dyspozycji jest także darmowy dostęp do serwisu z e-bookami Legimi.

wrzutnia biblioteka, książkomat
Biblioteka nie zostawia swoich czytelników · fot. materiały prasowe


Trwający w Polsce od marca stan epidemii, uniemożliwił życie na znanych nam dotąd zasadach, komplikując funkcjonowanie we wszystkich jego sferach. Ograniczenia nie ominęły instytucji kultury, w tym bibliotek.

Po dwóch miesiącach zamknięcia, spowodowanego ogólnokrajowym lockdownem, w maju otworzyliśmy biblioteczne filie. Proces wypożyczania zbiorów dostosowaliśmy do wytycznych Sanepidu, by korzystanie z biblioteki było bezpieczne, zarówno dla czytelników, jak i dla pracowników.

28 sierpnia, dzień po oficjalnym otwarciu nowego gmachu Biblioteki Głównej przy ul. Paderewskiego, udostępniliśmy siedzibę czytelnikom, oczywiście z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Ograniczyliśmy liczbę osób przebywających jednocześnie w budynku, zamontowaliśmy zabezpieczenia z plexi na ladach do bezpośredniej obsługi czytelników, rygorystycznie przestrzegaliśmy obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk. Czytelnia oraz Czytelnia Internetowa zostały wyłączone z użytku.

W październiku, z uwagi na wzrost zakażeń, a co za tym idzie wykruszającą się załogę, głównie przez obowiązek poddania się kwarantannie, skróciliśmy godziny otwarcia, by jak najdłużej uniknąć konieczności zamknięcia biblioteki.

Wszystkie nasze działania na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy były podejmowane w trosce o bezpieczeństwo Czytelników i pracowników oraz wynikały z obowiązku wykonywania rządowych rozporządzeń. Teraz czechowicka biblioteka ponownie włącza się w akcję #NieZostawiamCzytelnika.

Wrzutnia i książkomat działają!4 listopada nastąpiło to, czego obawialiśmy się najbardziej - decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, wszystkie instytucje kultury, w tym biblioteki zostały zamknięte od 7 do 29 listopada. Nie oznacza to jednak, że zostawiamy Was - Drodzy Czytelnicy - bez dostępu do książek, które jak wiadomo są pokarmem i lekarstwem dla duszy. Wrzutnia i książkomat są przez cały czas do Waszej dyspozycji, z wyjątkiem dni od 16-20 listopada, kiedy to przeprowadzona zostanie reinstalacja systemu.

Loading...


Filmiki instruktażowe, pokazujące jak korzystać z tych nowinek techniki, można znaleźć na bibliotecznym Facebooku. Niestety minus jest taki, że z tych funkcjonalności mogą skorzystać tylko czytelnicy, którzy posiadają już nową kartę biblioteczną, a zbiory filii nie są przez nie obsługiwane. Wypożyczac można za pomocą karty i urządzeń tylko pozycje znajdujące się w bibliotece głównej!

Loading...


Darmowe e-booki w serwisie LegimiPonadto, w każdym miesiącu rozdajemy darmowe kody Legimi. Informacja o tym, od kiedy przyjmujemy zgłoszenia na nowy miesiąc, znajduje się zawsze na stronie www biblioteki oraz naszym fanepage’u na Facebooku. Prośby o kody należy wysyłać na adres e.rogala@mbp.czechowice-dziedzice.pl.

Kultura w sieciBiblioteka to jednak nie tylko książki. Pandemia wymusiła początkowo ograniczenie, a teraz zupełne zawieszenie naszej bogatej działalności animacyjno-kulturalnej. I w tej kwestii jednak nie wszystko stracone. Zapraszamy do obcowania z kulturą w sieci. Na naszym facebookowym profilu będziemy publikować zadania, konkursy, filmiki i wiele innych ciekawostek, aby umilić Wam ten trudny czas, kiedy dla bezpieczeństwa swojego i innych powinniśmy pozostać w domu. Będziemy także organizować zajęcia i warsztaty online. Pierwsze "koty za płoty" już za nami. W czwartek, 5 listopada odbyło się premierowe spotkanie dla dzieci w sieci. Z okazji przypadającego w tym terminie Dnia Postaci z Bajek, uczestnicy wspólnie rozwiązywali test na temat twórczości Walta Disneya oraz sprawdzali swoją wiedzę o najbardziej znanych bajkowych bohaterach. Na zakończenie sami wcielili się w rolę autorów, tworząc jesienną bajkę, która niebawem zostanie udostępniona na stronie www i FB biblioteki.

Kolejne spotkania online już wkrótce. Każdy dzień tygodnia będzie dotyczył czegoś innego. W poniedziałek pracownicy będą proponować Wam dopisanie konkretnych pozycji do booklisty. Postarają się pokazać propozycje książek z bibliotecznych półek. We wtorek i czwartek zachęcą do zrobienia czegoś kreatywnego wspólnie z dziećmi i dorosłymi. Środy będą należały do zapowiedzi książkowych. Bibliotekarze będą prezentować fragmenty nowych książek. W piątek pora pomyśleć o weekendzie, dlatego pracownicy biblioteki zaproponują pozycje filmowe i muzyczne na sobotę i niedzielę - oczywiście wszystkie tytuły będą pochodzić z Działu Audiowizualnego czechowickiej biblioteki. Placówka zachęca do dzielenia się swoimi propozycjami i pracami.

biblioteka w sieci


Zapraszamy do śledzenia fanepage’u. Dbajmy o siebie i pamiętajmy, że jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie.

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj