Wiadomości

  • 14 listopada 2020
  • 17 listopada 2020
  • wyświetleń: 5580

Piotr Beczała z nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka!

W poniedziałek, 16 listopada poznaliśmy laureatów Nagrody Mediów Publicznych. Jako najlepszego w kategorii "Muzyka" wybrano Piotra Beczałę, tenora pochodzącego z Czechowic-Dziedzic. Podkreślił on, że jest zaszczycony wyróżnieniem, którego powodów upatruje między innymi w zajmowaniu się twórczością Stanisława Moniuszki.

Piotr Beczała z nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka!
Piotr Beczała z nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka! · fot. www.polskieradio.pl


- Tenor Piotr Beczała otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Śpiewaka o międzynarodowej sławie doceniono "za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar". Ze względu na pandemię koronawirusa Piotr Beczała nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem - poinformowało Polskie Radio.

Jak zwraca uwagę portal polskieradio.pl, tenor zaznaczył, że jednym z powodów otrzymania przez niego Nagrody Mediów Publicznych była praca nad twórczością Stanisława Moniuszki, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Tenor mówił, że najsłynniejsze dzieło Moniuszki, opera "Halka", "jest mu bardzo bliska". - Cieszę się, że miałem okazję zaprezentować ją warszawskiej publiczności - mówił tenor, nawiązując do swojego debiutu w partii Jontka w nowej inscenizacji "Halki" Stanisława Moniuszki, której reżyserem jest Mariusz Treliński.

Piotr Beczała z nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka!
Piotr Beczała z nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka! · fot. www.polskieradio.pl


W ciągu swojej kariery Piotr Beczała występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej i berlińskiej Staatsoper i mediolańskiej La Scali oraz na scenach Hamburga, Frankfurtu nad Menem czy Monachium. To on doprowadził do wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstawieniu w roli Jontka. Dyskografia śpiewaka obejmuje dziesiątki albumów między innymi z dziełami Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.

Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Wśród nominowanych znaleźli się: dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz; piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys; saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski i piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect Grzegorz Markowski.

piotr beczała
Piotr Beczała z nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka! · fot. FB Piotr Beczała


Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański nazwał Nagrody Mediów Publicznych "ukłonem pod adresem twórców tej kultury" i dodał, że w czasach pandemii, kiedy jej negatywne skutki oddziałują w dużej mierze na środowiska twórcze, jest to wyciągnięcie do tych środowisk pomocnej dłoni.

Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 roku - po raz drugi dopiero w 2019. - Przerwa była wymuszona przez opcję polityczną, która nie widziała przyszłości dla mediów publicznych. My tę przyszłość widzimy i demonstrujemy ją w czynach - wyjaśnił szef RMN.

piotr beczała
Piotr Beczała z nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Muzyka! · fot. ORF - Österreichischer Rundfunk


Więcej o nagrodzie przyznanej Piotrowi Beczale oraz przemówienie tenora skierowane do widzów TVP i słuchaczy Polskiego Radia można przeczytać i obejrzeć na portalu internetowym www.polskieradio.pl. Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagród Mediów Publicznych, ze względu na pandemię, miało kameralny charakter.

ar, mp / czecho.pl

źródło: Polskie Radio

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.