Wiadomości

  • 14 listopada 2020
  • wyświetleń: 1965

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Materiał partnera:

Oświetlenie w łazience jest ważne, ponieważ pełni wiele różnych funkcji. Jak wybrać to najlepsze?

1. Rodzaje oświetlenia do łazienki
2. O czym pamiętać wybierając oprawy do łazienki?
3. Jakie żarówki wybrać do łazienki?
4. Co jest ważne przy projektowaniu oświetlenia w łazience?


Rodzaje oświetlenia do łazienkiZaaranżowanie oświetlenia w łazience wymaga odrobiny przemyślenia. Powinniśmy zadbać nie tylko o to, aby pomieszczenie było oświetlone w jednorodny sposób przez główne źródło, którym zwykle jest żyrandol. W przypadku łazienki istotne jest także światło punktowe, które pozwala nam łatwiej ułożyć włosy czy zrobić sobie makijaż. Dobierając rodzaj opraw powinniśmy skupić się głównie na:
  • oświetleniu głównym, które pozwoli na swobodne poruszanie się po łazience. Najczęściej jest to lampa sufitowa, rzadziej - minimalistyczny żyrandol;
  • oświetleniu punktowym, dzięki któremu możemy wykonać bardziej precyzyjne czynności, na przykład przed lustrem. Pojawia się w formie kinkietów i popularnych w ostatnim czasie taśm LED;
  • oświetleniu nastrojowym, które nie jest niezbędne, ale z drugiej strony pozwala uzyskać przyjemną atmosferę w pomieszczeniu. Idealna opcja dla osób lubiących długie kąpiele.

Poza kształtem i formą oprawy poszczególne rodzaje światła różnią się także kolorem oraz intensywnością, jaką mogą dostarczyć umieszczone w nich żarówki. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.strefalamp.pl/.

O czym pamiętać wybierając oprawy do łazienki?Oświetlenie w łazience nie ma najlżejszego "życia", głównie ze względu na obecność wilgoci w powietrzu. Dlatego warto jest wybrać takie lampy, kinkiety czy taśmy, w których żarówka będzie dość mocno osłonięta i w ten sposób mniej narażona na kontakt z parą wodną. Dobrym pomysłem jest dobranie wzoru i koloru opraw pod płytki glazury czy terakoty - w ten sposób zyskujemy jednolity wygląd całego pomieszczenia. Wiele atrakcyjnych wizualnie lamp do łazienki znajdziesz pod adresem: https://www.strefalamp.pl/lampy-do-lazienki.

Dość dużą swobodę twórczą dają nam także taśmy LED. Zwykle są umieszczone w specjalnych korytkach, co całkowicie izoluje je od wilgoci w powietrzu. Przy odrobinie artystycznego zacięcia możemy również ułożyć z nich ciekawy wzór na ścianie, co świetnie sprawdzi się w łazienkach urządzonych w sposób minimalistyczny czy nowoczesny.

Jakie żarówki wybrać do łazienki?Poza rozmieszczeniem światła istotne są także jego barwa i natężenie. Główne źródło powinno być wyposażone w żarówki o ciepłej barwie i mocy minimum 500 lumenów. Takie światło jest dla nas naturalne i najbardziej zbliżone do tego pochodzącego od słońca. W przypadku oświetlenia punktowego, występującego na przykład w formie kinkietów, możemy zaszaleć nieco bardziej z intensywnością - jest to nawet pożądane ze względu na ich przeznaczenie. Warto również rozważyć wybór żarówek o białej neutralnej barwie światła, ponieważ mogą być one bardziej użyteczne przy wykonywaniu makijażu i podobnych zabiegach wymagających precyzji. Kinkiety nad lustro znajdziesz klikając w link: https://www.strefalamp.pl/kinkiet-nad-lustro.

Co jest ważne przy projektowaniu oświetlenia w łazience?Planując oświetlenie w łazience warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj opraw czy moc żarówek, ale również na to jakie żarówki wybieramy. Najbardziej ekologiczną i ekonomiczną wersją są żarówki LED, ponieważ choć na początku zapłacimy za nie więcej, niż za klasyczny wariant, to jednak zwróci nam się to w niższym rachunku za prąd. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami przemyśleć dobrego ułożenia świateł w łazience, warto skonsultować się z projektantem wnętrz - dzięki temu zyskamy pewność, że końcowy efekt będzie odpowiadał naszym potrzebom.