Wiadomości

  • 24 listopada 2020
  • wyświetleń: 929

Koszty leczenie odwykowego

Materiał partnera:

Należy mieć świadomość, że w Polsce leczenie uzależnienia od alkoholu jest bezpłatne. Koniecznie jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że kolejki w poradniach czy szpitalach są ogromne. Zdarzają się przypadki, że na terapię trzeba czekać nawet 2 lata. Ponadto bardzo często sądy kierują poszczególnych alkoholików na odwyk do określonych placówek. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że mnóstwo osób bierze pod uwagę prywatne placówki.

Koszty leczenie odwykowego


Ile dokładnie kosztuje leczenie alkoholizmu prywatnie?Jak wiadomo zarówno dla alkoholików, jak i ich rodzin bardzo istotne znaczenie będą miały koszty pobytu w ośrodku odwykowym. Warto wiedzieć, że ceny za stacjonarną terapię są bardzo zróżnicowane. Koszt jednego turnusu może wynosić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Bardzo często 14-dniowe terapie motywacyjne kosztują 4,5 tysiąca złotych.

Należy mieć świadomość, że bardzo istotny wpływ na cenę terapii w ośrodku uzależnień ma jej długość. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że 14-dniowe turnusy przygotowane są głównie dla osób, które są zainteresowane poznaniem podłoża swojego nałogu, przeprowadzeniem detoksu czy uzyskaniem informacji, jak dokładnie wygląda terapia.

Godny uwagi jest fakt, że właściwa terapia powinna trwać od 4 do 6 tygodni. Ponadto prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu bardzo często mają w swojej ofercie turnusy trwające 12 tygodni.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu na NFZ?Należy mieć świadomość, że część oddziałów leczenia uzależniań ma podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mogą wtedy liczyć na otrzymanie z funduszu 160 złotych na jednego pacjenta za tzw. osobodzień. Ile zatem dokładnie będzie kosztowało leczenie alkoholizmu na NFZ?

Warto zdawać sobie sprawę, że zgodnie z ustawą czas leczenia alkoholizmu w szpitalu wynosi 56 dni. Placówki otrzymują zatem kwotę 9 tysięcy złotych od każdego pacjenta. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że pierwszeństwo będą miały przyszpitalne oddziały odwykowe. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że bardzo mała liczba ośrodków leczenia uzależnień ma podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Czym należy się sugerować przy wyborze ośrodka leczenia uzależnień?Rekomendowane jest przede wszystkim sprawdzenie, czy dane przedsiębiorstwo działa legalnie. Ośrodek musi być bowiem zarejestrowanym podmiotem leczniczym, a także posiadać REGON, NIP czy znajdować się pod nadzorem Sanepidu.

Ponadto poszczególni specjaliści powinni mieć nie tylko wykształcenie wyższe, ale również certyfikat uzyskani od szkoły zarejestrowanej w Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Warto przy sprawdzanie cenników ośrodków leczenia uzależnień zweryfikować, co dokładnie będą obejmowały poszczególne kwoty. Zajęcia terapeutyczne powinny być wliczone w koszt pobytu danej osoby.

W zdecydowanej większości przypadków w cenę danego turnusu wliczany jest detoks. Godny uwagi jest jednak fakt, że część placówek będzie uwzględniało odtrucie organizmu jako oddzielną usługę. W przypadku, gdy cena turnusu będzie niższa niż 5 tysięcy złotych za 28 dni, koniecznie trzeba sprawdzić, czy dany ośrodek leczenia uzależnień działa legalnie.

Więcej informacji znajdziesz na https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/