Wiadomości

  • 27 listopada 2020
  • wyświetleń: 905

Co lepsze - drukarka laserowa czy atramentowa?

Materiał partnera:

Dwa najczęściej spotykane na rynku rodzaje drukarek to drukarka atramentowa oraz drukarka laserowa. W związku z czym każdy kto planuje zakup nowego urządzenia drukującego zastanawia się nad wyborem jednej bądź drugiej technologii. W niniejszym artykule sprawdzimy czym charakteryzują się poszczególne typy drukarki. Dosyć krótko i rzeczowo przedstawimy plusy i minusy jednego i drugiego rozwiązania.

Co lepsze - drukarka laserowa czy atramentowa?
fot. UfaBizPhoto / Shutterstock.com


Drukarka atramentowaGłówne zalety drukarki atramentowej to atrakcyjna cena urządzenia i niewielkie wymiary oraz tani druk kolorowy co jest szczególnie istotne w przypadku osób którym zależy na drukowaniu zdjęć. Wśród wad drukarki atramentowej należy wymienić to, że wydruk jest powolny, niektóre drukarki działają dosyć głośno i do tego niektóre drukarki oferują wątpliwą jakość druku. Trzeba zauważyć, że w przypadku drukarki atramentowej co jakiś czas zachodzi konieczność wymiany materiałów eksploatacyjnych postaci tuszu (np. tusze Brother).

Podsumowując drukarka atramentowa to urządzenie, które śmiało może spełnić oczekiwania większości użytkowników domowych jednak ważne jest to, żeby wybrać urządzenie wysokiej klasy, gdyż niektóre modele po prostu oferują nam wysoką jakoś a niektóre nieco gorszą.

Drukarka laserowaZalety drukarki laserowej to przede wszystkim bardzo dobra jakość wydruku w monochromatycznych barwach, niezawodna praca oraz niezła wydajność i akceptowalne koszty eksploatacji. Szczególną uwagę trzeba jednak zwrócić uwagę, że koszt zakupu drukarki laserowej jest większy od przeciętnej konkurencyjnej drukarki atramentowej. Podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych tak samo i tutaj co jakiś czas trzeba dokonać inwestycji w materiały eksploatacyjne. Gdy mamy urządzenie laserowe, oczywiście zamiast tuszu należy zakupić toner do drukarki.

Cena urządzenia może być nieco wyższa, natomiast kupując tonery (zamiast tradycyjnych tuszy znanych z drukarek atramentowych) to w ostatecznym rozrachunku zakup drukarki laserowej jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowo, jeśli do wybranej drukarki pasują tak zwane zamienniki (oferujące porównywalną jakość druku) to cena eksploatacji będzie jeszcze atrakcyjniejsza.

Podsumowując drukarka laserowa to dobre rozwiązanie dla użytkowników, którzy cenią sobie wysoką jakość wydruku oraz szybkość wydruku. Dlatego też drukarka laserowa to rozwiązanie, na które bardzo często stawiają użytkownicy korporacyjni.