Wiadomości

  • 27 listopada 2020
  • wyświetleń: 1487

Wady i zalety maszyn CNC

Materiał partnera:

Maszyny sterowane numerycznie są standardowym wyposażeniem coraz większej ilości fabryk. Tę technologię wykorzystuje też coraz więcej gałęzi przemysłu, dzięki czemu ich charakter staje się bardziej uniwersalny. Z tego powodu warto poznać korzyści i ograniczanie związane z korzystaniem z maszyn CNC.

Wady i zalety maszyn CNC


Precyzja i powtarzalnośćPrecyzja pracy to największa zaleta stosowania maszyn CNC. Obecnie najczęściej tę technologię realizują różnego rodzaju obrabiarki, które dzięki sterowaniu numerycznemu mogą wykonywać bardzo precyzyjne ruchy narzędziem. Jeśli maszynę zaprogramuje się dokładnie, jest ona w stanie odwzorować projekt niemal w 100%. Dzięki temu obrabiarki cnc mogą produkować elementy bardzo precyzyjne.

Kolejna zaletą jest powtarzalność. To znaczy, że idealnie odwzorowane elementy maszyny CNC mogą wytwarzać seryjnie. Programy bowiem można wykorzystywać ponownie i produkować nieskończenie wiele identycznych elementów.

Prosta obsługa, oszczędność czasu, mniej błędówNa poczet zalet trzeba też zaliczyć łatwość obsługi maszyn CNC. Nie jest rzeczą trudną zostać operatorem maszyny CNC, a kursy na to stanowisko organizowane są przez wiele organizacji i firm w całej Polsce. Można szybko załapać jak pracują obrabiarki tego typu, jeśli się poświeci nieco czasu na naukę. Oczywiście istnieją skomplikowane urządzenia, jednak takie zaawansowane funkcje nie są wykorzystywane w każdego rodzaju produkcji. Jednakże trzeba na marginesie zauważyć, że takie zaawansowane funkcje pozwalają na łatwiejsze wykonywanie skomplikowanych operacji obróbkowych. Więcej o pracy, budowie, zastosowaniu maszyn CNC można przeczytać tutaj: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/porady

Trzeba też dodać, że maszyny CNC pozwalają operatorowi wprowadzać zmiany lub ulepszenia z minimalnym opóźnieniem i bez nadmiernych kosztów. To duża zaleta w porównaniu do obrabiarek konwencjonalnych. Korzystając z maszyn CNC mamy też mniejszą ilość odpadów materiałowych, ponieważ program pomaga optymalnie wykorzystać dostępny materiał.

Inną korzyścią technologii CNC jest redukcja błędów wynikających ze zmęczenia operatora, przerw w pracy i innych czynników. Maszyny CNC ponadto pomagają lepiej planować produkcję, ponieważ często wykonują pracę przy jednym ustawieniu. Normalnie wymagałoby to zastosowania kilku konwencjonalnych obrabiarek.

Wady i ograniczenia maszyn sterowanych numerycznieMaszyny CNC mają też wady, o których trzeba napisać. Przede wszystkim są drogie, ponieważ to nowa technologia. Nieco taniej można kupić maszyny używane, jednak tutaj ryzykujemy, że taki sprzęt może mieć ukryte wady, a gwarancji już przecież nie ma. Drogie są też części zamienne do maszyn CNC, a także sama naprawa. Ponadto zastosowanie maszyn sterowanych numerycznie nie eliminuje całkowicie błędów, ponieważ wciąż zarządza tym człowiek. Złe wciśnięcie przycisku i cała seria elementów może pójść do kosza. Suma summarum maszyny CNC mają jednak o wiele więcej zalet niż wad, dlatego inwestuje w nie coraz więcej zakładów przemysłowych w Polsce. Sam koszt zakupu także będzie stopniowo spadał w miarę jak obrabiarki CNC będą się upowszechniać w naszym kraju. Dlatego już dziś warto rozejrzeć się za dobrym dostawcą maszyn sterowanych numerycznie.

Artykuł przygotował sklep Akcesoria.cnc.info.pl specjalizujący się w częściach do maszyn cnc takich jak, sterowniki cnc, falowniki, serwonapędy bądź silniki krokowe - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/81-automatyka/silniki-krokowe