Wiadomości

  • 29 listopada 2020
  • wyświetleń: 2261

Jak łatwo zabezpieczyć swoje dochody i pomnożyć oszczędności?

Materiał partnera:

Planując budżet domowy, oprócz wydatków w postaci czynszu za mieszkanie czy opłat za prąd i wodę, powinno się odłożyć trochę pieniędzy na oszczędności.
Jest to pierwszy krok w powiększaniu swojego majątku. Jednak co potem?
Jak powiększyć oszczędności? I co z nimi potem zrobić?

O podstawach oszczędzania i inwestowania dowiesz się w tym przewodniku od specjalistów z platformy brokerskiej Handel Pro.

Budżet domowyPierwszym krokiem do oszczędzania jest zmodyfikowanie budżetu domowego. Na budżet składają się wszystkie opłaty i wydatki wszystkich domowników z całego miesiąca.

Tworząc taką listę (pomóc w tym mogą aplikacje do analizy wydatków osobowych) można zauważyć, które pozycje zabierają za dużo pieniędzy czy w ogóle są potrzebne. Warto pozbyć się takich wydatków z budżetu lub zamienić je na tańsze alternatywy.

Korzystaj z kart lojalnościowych, kuponów, rabatów i promocji na zakupy różnego rodzaju - od żywieniowych, przez ubraniowe, do elektronicznych.

Przypatrz się również ilości zużywanej wody i ogrzewania w mieszkaniu.

Ogranicz używki, takie jak alkohol czy papierosy, oraz jedzenie typu fast food, które niekorzystnie wpływa nie tylko na twój portfel, ale i twoje zdrowie. W przypadku niemożliwości ograniczenia, wybierz tańsze opcje - fajki skręcane z tytoniu do papierosów i promocje w sklepach na zakup 6- i 8-paków piwa.

Warto również rozważyć dojazd na studia czy do pracy samochodem z kilkoma osobami, lub przerzucić się na komunikację miejską, czy rower.

Jak je zabezpieczyć?Zaoszczędzone pieniądze można schować w swoim mieszkaniu czy bezpiecznym sejfie lub ulokować w banku. To, jaką formę wybierzemy, zależy od naszych preferencji i samodyscypliny.

Z fizycznym przechowywaniem pieniędzy wiąże się ryzyko kradzieży i taka kwota pod ręką może nas zachęcać do jej wzięcia, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na lokowanie środków w banku na kontach oszczędnościowych lub lokatach terminowych, co jest najbezpieczniejszym sposobem na przechowywanie pieniędzy, ale jednym z najgorszych sposobów na ich pomnożenie.


Lokata a konto oszczędnościoweLokatę terminową zawiera się na czas określony, pieniądze wpłaca się przy stworzeniu konta i można je wypłacić dopiero po upłynięciu terminu lokaty, wcześniej wypłacone dostaniemy bez odsetek.

Wiemy jednak od samego początku, ile będą wynosiły odsetki i ile dzięki tej lokacie zyskamy. Konto oszczędnościowe natomiast pozwala nam na wypłatę środków w każdym momencie, bez odbierania odsetek. Pieniądze wpłaca się regularnie przez czas nieokreślony.

Trzeba mieć na uwadze, że dzisiaj najlepsze oprocentowanie lokaty czy konta oszczędnościowego (co zazwyczaj wiąże się z większym ryzykiem lokowania środków w banku) to około 2-3%, co w ostatnich latach jest prawie równe poziomowi inflacji w Polsce.

To oznacza, że ulokowanie środków w banku może tylko zachować oszczędności i ich wartość nie spadnie za rok.


Lepsze metody na pomnożenie oszczędnościInnym, trochę mniej bezpiecznym sposobem lokowania kapitału, jest fundusz inwestycyjny, w który inwestują osoby prywatne jak i firmy mniejsze bądź większe. Taki fundusz inwestuje środki otrzymane od swoich inwestorów w różne akcje lub obligacje, co wiąże się z większym ryzykiem straty, ale także zysku.

Fundusze oczywiście zazwyczaj mają większe portfolio aktywów, niż pojedynczy inwestorzy, co pozwala na lepszą dywersyfikację ryzyka straty, ale nawet najlepsi inwestorzy w długoterminowej perspektywie przegrywają światowym indeksom akcji, jak S&P 500.


Handel na giełdzieInnym sposobem na zarobek, bardziej wymagającym i ryzykownym, ale też przynoszącym jeszcze większe zyski, jest inwestowanie w papiery wartościowe na giełdzie.

Giełda jest rynkiem kupna i sprzedaży akcji, obligacji i kontraktów pochodnych, futures i innych aktywów, czyli z punktu widzenia inwestora miejscem, w którym następuje inwestowanie oszczędności.

Jeżeli posiadasz zdolności myślenia analitycznego, potrafisz odłożyć emocje na bok i masz trochę czasu wolnego na rękach, powinieneś spróbować inwestowania. Aby jednak się tym zająć, potrzebna jest chociaż podstawowa wiedza na temat samej giełdy, spółek, indeksów i papierów, dlatego warto zaopatrzyć się w książki o tej tematyce, zacząć zapisać się na kurs inwestowania, ale w praktyce handlować na giełdzie można za darmo.

Dowiedz się podstawom zarządzania ryzykiem, poznaj podstawowe wskaźniki analizy technicznej, sprawdź jak działają stop loss i take profit i możesz sprawdzić swoje umiejętności inwestowania.

Aby zacząć rzeczywistą działalność na giełdzie, należy otworzyć rachunek inwestycyjny i wpłacić na niego pieniądze, co umożliwi obrót (czyli sprzedaż i kupno) papierów wartościowych.

Oprócz tego, polecając platformę znajomym, możesz zarabiać procent z ich zysków przez finansowy program partnerski FoxOffers.


Inwestowanie w technologieŻyjemy w czasach szybkiego rozwoju technologicznego, z czym wiąże się możliwość zarobienia, nie tylko dla producentów, ale również dla inwestorów. Wielu ludzi żałuje, że nie zainwestowało w akcje Google, Apple czy nawet Tesli widząc niesamowity rozwój tych przedsiębiorstw i zysk inwestorów.

Wbrew pozorom nie potrzeba wielkich środków, aby zacząć inwestować w firmę tworzącą najnowsze technologie. Takie inwestycje wymagają jednak cierpliwości, zanim zobaczysz zysk może minąć kilka, a nawet kilkanaście lat.

Trzeba wykazać się cierpliwości, determinacją oraz ostrożnością. Jeżeli nie znasz się na akcjach lub nie masz pewności, czy dana firma jest dobrym wyborem, a zostało ci jeszcze trochę oszczędności, lepiej skorzystaj z pomocy specjalisty.

Inwestować można również w inne obiekty, na przykład w nieruchomości, dzieła sztuki, a nawet alkohole, których wartość z upływem czasu wzrasta.

Jak zabezpieczyć dochody na przyszłość?Życie jest nieprzewidywalne, dlatego warto wcześniej pomyśleć o sposobie zabezpieczenia środków w wypadku utraty zdrowia, a nawet życia.

Najlepszą opcją jest ubezpieczenie od utraty dochodu. Polisa ta nie sprawi, że nasz portfel ucierpi, a my nie będziemy musieli martwić się niepewną przyszłością nas i naszych bliskich.

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć oszczędzać i inwestować. Mam nadzieję, że ten artykuł zmotywuje cię do wykonania pierwszego kroku w stronę oszczędzania i sięgniesz po swój plan budżetu domowego, aby pomnożyć kapitał rodziny!