Wiadomości

  • 1 grudnia 2020
  • 3 grudnia 2020
  • wyświetleń: 3467

Zakończy się spalanie odpadów zielonych na terenach ROD?

W połowie listopada do Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęły uproszczone oferty na zagospodarowanie odpadów zielonych na terenach Rodzinnych Ogródków Działkowych, znajdujących się w Czechowicach-Dziedzicach i Zabrzegu. Dla każdego z ROD przeznaczono ponad 5 tysięcy złotych na zakup dwóch kompostowników.

kompost, kompostownik,
Kompostownik, który będzie dostarczony do ROD · fot. topkompostownik.pl


Realizacja zadania dotyczy Rodzinnych Ogródków Działkowych "Brzoskwinia", "Reneta", "Wiśnia", "Lotos" oraz "Irys" znajdujących się w Czechowicach-Dziedzicach oraz "Semafor" w Zabrzegu. Dla każdego z ROD przeznaczone jest 5 458,00 zł na zakup dwóch kompostowników. Jak informują osoby zaangażowane w projekt, będą to termo kompostowniki o pojemności 2500 litrów każdy, wykonane z recyklingu w Austrii, z 12-letnią gwarancją.

- Zakup kompostowników spowoduje, że będziemy gospodarować materią organiczną w obiegu zamkniętym. Będziemy kompostować części roślin pochodzące zwłaszcza z terenów wspólnych ogrodu, zamiast zlecać wywóz firmie. Kompost to jeden z najlepszych uniwersalnych nawozów organicznych. Kompostowanie jest ważnym działaniem na rzecz ochrony przyrody, ponieważ zrównoważona gospodarka odpadami pochodzącymi z działki, ogrodu, ogranicza ilość wyrzucanych śmieci - czytamy w treści oferty.

Czy to rozwiąże problem palenia odpadów zielonych na terenach ROD? - Obawiam się, że nie do końca, ponieważ konieczna jest tutaj również zmiana przyzwyczajeń użytkowników działek i lepszego egzekwowania prawa. Niemniej uważam to za odpowiedni krok w kierunku poprawy jakości powietrza w naszej gminie - twierdzi Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla przyrody".

Warto tutaj przypomnieć, że na terenie gminy Czechowice-Dziedzice obowiązuje zakaz spalania odpadów zielonych, o czym pisaliśmy w artykule z 29 września.

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.