czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 2 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1436

Rozmawiali o wsparciu i planach Komunikacji Beskidzkiej na 2021 rok

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka" podaj

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych dużym wsparciem w czasach pandemii COVID-19 dla bielskiego PKS/Komunikacji Beskidzkiej. Transport zbiorowy w powiecie był głównym tematem ostatniego Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Bielskiego.

Reklama

pks, solaris
Autobus Komunikacji Beskidzkiej (PKS) w Kaniowie · fot. Komunikacja Beskidzka


Koronawirus i zamknięte z jego powodu szkoły poczynił spore spustoszenie w przychodach PKS w 2020 r. Ich spadek szacuje się na 80-90 %. Ratunkiem okazał się wspomniany fundusz, w którym od II kwartału tego roku wzrosło dofinansowanie dla przewoźników z 1 zł do 3 zł na km. Pomimo problemów z pandemią powiatowo-gminny przewoźnik zrealizował unijny projekt, na który pozyskano 22,6 mln zł. Mieszkańców wozi 26 nowych ekologicznych autobusów Solaris, napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG. Na potrzeby spółki na terenie zajezdni przy ul. Legionów w Bielsku-Białej stanęła mobilna stacja tankowania CNG, powstały też miejsca serwisowe dla pojazdów na gaz. Stacja ogólnodostępna, budowana przez PGNiG ma zostać oddana do użytku do marca przyszłego roku. To nie koniec tegorocznych zakupów. Tabor PKS/Komunikacji Beskidzkiej wzbogacił się o także o 4 używane autobusy Solaris ze Skandynawii oraz 2 mniejsze pojazdy do celów turystycznych: 19-osobowy i 9-osobowy. W ostatnim czasie zmodernizowano stację napraw. Dotychczas w 2020 roku bielski przewoźnik przejechał ponad 2,6 mln kilometrów.

Na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej była mowa także o planach na 2021 rok. To między innymi: modernizacja oświetlenia na placu zajezdni przy ul. Legionów w Bielsku-Białej, montaż tablic informacyjnych i monitorów na dworcu autobusowym, które pokazują rzeczywisty czas przyjazdu/odjazdu autobusów, zakup pojazdu do przewozu pasażerów na wózkach inwalidzkich oraz podwyższenie kapitału spółki.

Organizatorem publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu bielskiego jest Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny, który powstał w 2017 roku. Tworzy go Powiat Bielski i 9 gmin: Jasienica, Jaworze, Wilamowice, Bestwina, Kozy, Buczkowice, Porąbka, Wilkowice i Szczyrk. Od 1 stycznia 2021 r. nowym uczestnikiem związku stanie się gmina Kęty z sąsiedniego województwa małopolskiego. Operatorem transportu na potrzeby BZPG jest spółka PKS w Bielsku-Białej S.A. , która od przyszłego roku zmienia nazwę na Komunikacja Beskidzka S.A. Autobusy już teraz wożą pasażerów poza nasz powiat, dojeżdżając do niektórych miejscowości w powiecie żywieckim i oświęcimskim.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka" podaj