Wiadomości

  • 4 grudnia 2020
  • wyświetleń: 851

5 sposobów na zdrowy lunch w stylu bento

Materiał partnera:

Obecnie żywność jest coraz bardziej przetworzona i nafaszerowana konserwantami. Nie dziwi więc fakt, że przestajemy ufać producentom i bierzemy sprawy w swoje ręce, np. przygotowując posiłki w domu i następnie pakując je w pojemniki na żywność typu lunch box, które można zabrać ze sobą i zjeść w wolnej chwili w dowolnym miejscu. Bento to właśnie sposób na zdrowe jedzenie poza domem wywodzący się z kultury japońskiej.

5 sposobów na zdrowy lunch w stylu bento


Bento jest posiłkiem, który można zabrać ze sobą na wynos w specjalnym pojemniku zwanym bento box (w Europie znany szerzej pod nazwą lunch box). Bento box charakteryzuje się tym, że posiada specjalne przegródki lub mniejsze pojemniczki pozwalające rozdzielić różne składowe posiłku, tak aby nic się nie pomieszało. Istnieją też dwupoziomowe wersje bento lunch boxów, w których funkcję przegródek pełnią poziomy.

Bento według Japończyków spełnia kilka podstawowych zasad:

  • 1. Powinno być zdrowe i zawierać zbilansowaną porcję pożywienia przygotowanego z jak najmniej przetworzonych produktów.
  • 2. Powinno też być różnorodne - zawierać w miarę możliwości kilka rodzajów produktów np. warzywa, rybę lub mięso, ryż lub kaszę oraz owoce.
  • 3. Bento powinno wyglądać estetycznie - zabawnie, kolorowo, ale bez przesady.
  • 4. Powinno być smaczne - nawet po wystygnięciu.
  • 5. Powinno być tak proste w przygotowaniu jak to tylko możliwe - nie za każdym razem bento ma być kulinarnym dziełem sztuki.


Przygotowanie posiłku w domu ma sporo zalet - przede wszystkim mamy kontrolę nad jakością produktów, które stanowią składowe posiłku (bez GMO czy syropu glukozowo-fruktozowego i konserwantów).

Bento można zjeść nawet w trakcie krótkiej przerwy w pracy, gdy kompletnie nie ma czasu na posiłek - jest to świetna alternatywa dla jedzenia typu fast-food.

Do przygotowania bento można użyć resztek jedzenia np. małych części warzyw, których nie wykorzystaliśmy do obiadu.

klasyczny-Japonski-Bento-Box-Nuri-Wappa-ciemne-drzewo


Coraz więcej osób dba o zdrowe odżywianie, ponieważ jest to podstawa zdrowego ciała i ducha. Korzyści z życia zgodnie z filozofią bento i "slow food" jest dużo, więc warto o bento dowiedzieć się więcej i być może ulepszyć nawyki żywieniowe całej swojej rodziny.