czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1169

Jest stanowisko ŚZGiP i apel do rządu w sprawie finansów samorządów

Środki finansowe na działalność samorządów są coraz niższe. Kolejna korporacja samorządowa po Związku Powiatów Polskich przyjęła stanowisko w tej sprawie. W poniedziałek, 7 grudnia odbyła się 50. sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Organizacja, która zrzesza 141 samorządów z naszego województwa przegłosowała stanowisko w sprawie potrzeby rewizji polityki centralnej dotyczącej finansów samorządowych.

Reklama

Jest stanowisko ŚZGiP i apel do rządu w sprawie finansów samorządów
Jest stanowisko ŚZGiP i apel do rządu w sprawie finansów samorządów · fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


- Potrzebujemy stałej i solidnej podstawy, jakimi są prawo i finanse, aby można było bezpiecznie egzystować, szczególnie w tak trudnym czasie zmagania z pandemią - mówi starosta bielski Andrzej Płonka. Prezes ZPP głosował za przyjęciem stanowiska.

Zgromadzenie ogólne ŚZGiP wyraża zaniepokojenie działaniami skutkującymi osłabieniem kondycji finansowej gmin i powiatów. Podkreśla, że zjawisko to nasila się od kilku lat. Mowa o przekazywaniu zadań publicznych bez zapewnienia odpowiedniego finansowania (dotyczy głównie oświaty i służby zdrowia), czy też działaniach uderzających w podstawy systemu finansów samorządowych, skutkujących realnymi ubytkami w poziomie bardzo istotnej grupy dochodów tj. z tytułu udziałów w podatkach PIT i CIT.

W stanowisku przytaczane są konkretne liczby: "Z danych dotyczących 184 samorządów lokalnych w województwie śląskim wynika, iż w latach 2015-2019 nastąpił wzrost kwoty subwencji oświatowej o 19,76%, natomiast dopłata tych samorządów do subwencji - na bieżące wydatki oświatowe - ze środków własnych jst wzrosła w tym okresie zdecydowanie bardziej, bo aż o 27,26%".

Zgromadzenie Ogólne odnosi się też do planowanych zmian podatkowych, których skutki finansowe poniosą w całości samorządy. Mowa o przepisach dotyczących zmian w zakresie podmiotów uprawnionych do rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu.

Do tematu odniósł się jeden z gości spotkania on-line - senator Zygmunt Frankiewicz, w przeszłości długoletni prezydent Gliwic. Jak powiedział parlamentarzysta, pandemia to nie jedyny problem samorządowców. Kolejnym, równie poważnym jest stały trend do ograniczania finansów samorządów. -Dzięki wprowadzanym przez rząd zmianom w podatkach samorząd traci dochody, a zyskuje budżet państwa - mówił do członków Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Podczas zgromadzenia przyjęto również 2 inne stanowiska w sprawie: ochrony czystego powietrza i koniecznych zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.