Wiadomości

  • 14 grudnia 2020
  • wyświetleń: 13287

Zmarł Piotr Machalica - aktor, który wychował się w Czechowicach

Nie żyje Piotr Machalica, polski aktor teatralny i filmowy, wykonawca piosenki aktorskiej, urodzony w Pszczynie. O jego śmierci poinformowała Krystyna Janda.

Piotr Machalica
Nie żyje Piotr Machalica · fot. reklama Allegro


Piotr Machalica urodził się 13 lutego 1955 roku w Pszczynie, ale dzieciństwo spędził w Czechowicach-Dziedzicach, skąd pochodziła rodzina jego matki. W 1981 roku ukończył wydział aktorski na PWST w Warszawie. Występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie, następnie w Teatrze Polonia i Och Teatrze. Przez kilkanaście lat był dyrektorem artystycznym Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie.Był uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej. Śpiewał głównie utwory Młynarskiego, Okudżawy i Brassensa. Został nagrodzony m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986 roku. Z kolei w 2005 roku został odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".Piotr Machalica zagrał w wielu filmach, m.in. "Dekalog" , "Dzień Świra", "Sztuka kochania" czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".

Loading...

BM, ar / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.