czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1408

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?

Materiał partnera:

Fotowoltaika to świetna długofalowa inwestycja, ale początkowy koszt może wydawać się duży. Możemy go jednak znacznie zmniejszyć dzięki skorzystaniu z dofinansowania.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?


Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?Na początek warto się zastanowić nad powodami, dla których powinniśmy postawić na takie rozwiązanie. Przede wszystkim - mamy tu do czynienia z odnawialnym źródłem energii. Oznacza to, że nigdy jej nie zabraknie. O ile surowce wydobywane z wnętrza Ziemi mogą się kiedyś skończyć, o tyle nasz dostęp do Słońca jest nieograniczony. Z tego faktu korzystają wszyscy, którzy decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych na swojej posesji.

Korzyści i zalet jest mnóstwo. Najbardziej zachęcająca kwestia to prostota użytkowania. Zamontowanie instalacji jest bardzo proste, przejrzyste i nie wymaga przechodzenia przez skomplikowane procesy uzyskania pozwoleń i zgód. Dbanie o panele także nie jest trudnym wyzwaniem. Prawdę mówiąc, nie wymagają one niemal żadnej konserwacji i pielęgnacji. Co więcej, zbudowane są w taki sposób, by wytrzymać nawet najbardziej niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wytrzymają zarówno obfity deszcz, jak i nawet najsilniejszy wiatr, a także śnieg i grad. Problem może stanowić jedynie zachmurzenie, ale warto pamiętać, że wtedy możemy liczyć na skorzystanie z energii zmagazynowanej w innym okresie.

Wszystko to sprawia, że inwestycja jest nie tylko opłacalna, ale przy okazji daje nam pewność, że nie będziemy żałować naszej decyzji i nie będziemy musieli dokładać dodatkowych pieniędzy na naprawdę czy konserwację.

Koszty instalacji fotowoltaicznejCałkowity koszt montażu instalacji może wydawać się duży - mówimy tu o kwotach rzędu nawet kilkunastu tysięcy. Nie każdy może sobie pozwolić na tak obszerny jednorazowy wydatek. Na szczęście wiele instytucji wychodzi z pomocnymi propozycjami w tej sytuacji. Istnieje kilka programów, do których można się zgłosić po dofinansowanie. Niektóre z nich oferują wkład rzędu pięćdziesięciu procent, zaś inne proponują beneficjentom pokrycie nawet dziewięćdziesięciu procent kosztów.

Niezależnie jednak od tego, jaki program wybierzemy, warto mieć świadomość, że nie musimy spełniać praktycznie żadnych wymagań. Brane są pod uwagę z reguły osoby fizyczne, które deklarują swoją chęć na montaż instalacji fotowoltaicznej oraz mają ku temu warunki. Istnieją jednak także programy dla przedsiębiorców - każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojej sytuacji. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych nigdy nie było tak proste. Więcej szczegółów znaleźć można na różnych stronach internetowych, takich jak ekosun.pl.

Fotowoltaika to opłacalne rozwiązanieDlaczego warto korzystać z paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim mowa tutaj o oszczędnościach rzędu nawet kilku tysięcy złotych rocznie. W związku z tym inwestycja może zwrócić się bardzo szybko, niekiedy nawet po kilkunastu miesiącach. Ponadto, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych, możemy czerpać ogromną satysfakcję z dużego wkładu w ochronę środowiska. Nasza planeta wymaga obecnie wyjątkowej troski, a zielona energia to ważny element ekologii.

Korzyści jest więc tutaj dużo, zwłaszcza że możemy ubiegać się o wcześniej wspomniane dofinansowanie. Dzięki niemu możemy zdecydować się na tę technologię za symboliczną kwotę. Aby ubiegać się o dofinansowanie, wystarczy wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej danego programu i czekać na rozpatrzenie prośby. Warto pamiętać, że liczba beneficjentów może być ograniczona, ale nie zmienia to faktu, że zdecydowanie opłaca się starać o te pieniądze.