czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 21 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1554

Mikroskop za ponad 1 mln ułatwi pracę bielskim neurochirurgom

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej kupił wysokiej klasy mikroskop operacyjny, służący do zabiegów neurochirurgicznych. Jak poinformował Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno technicznych placówki, sprzęt kosztował 1 mln 50 tysięcy złotych.

Reklama

Mikroskop za ponad 1 mln ułatwia pracę neurochirurgom
Mikroskop za ponad 1 mln ułatwia pracę neurochirurgom · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Nowy mikroskop kupiony został dzięki dotacji Województwa Śląskiego, które przekazało na ten cel 1 mln 40 tysięcy złotych. - Z własnych środków Szpital Wojewódzki dołożył 10 tysięcy złotych - wyjaśnił dyrektor.

Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński, ordynator Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego podkreślił, że nowoczesny sprzęt zastąpił wysłużony mikroskop, używany od początku funkcjonowania Oddziału Neurochirurgicznego, czyli przez blisko 20 lat. - Zaletami nowego urządzenia jest znakomita jakość obrazu, w znacznym stopniu automatyzowana obsługa, możliwość archiwizowania obrazów i filmowania przeprowadzanych operacji w wysokiej rozdzielczości. Te walory, w połączeniu z możliwością oglądania obrazu spod mikroskopu na zintegrowanych monitorach, czynią go nie tylko ważnym narzędziem pracy neurochirurga, ale także pomocą dydaktyczną przy szkoleniu młodej kadry lekarzy i pielęgniarek operacyjnych - powiedział ordynator.

Mikroskop za ponad 1 mln ułatwia pracę neurochirurgom
Mikroskop za ponad 1 mln ułatwia pracę neurochirurgom · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Jerzy Słowiński dodał, że wysokiej klasy sprzęt będzie nieocenioną pomocą w czasie operacji neuroonkologicznych, czyli w przypadkach guza mózgu oraz rdzenia kręgowego, a także przy zabiegach naczyniowych, dotyczących m.in. zaopatrywania tętniaków i naczyniaków. - Możliwość zastosowania specjalnych filtrów obrazu pozwala na lepsze uwidocznienie tkanki nowotworowej i tym samym bardziej dokładne jej usunięcie. Specjalny endoskop, który jest podłączany do mikroskopu umożliwia ocenę wzrokową miejsc w polu operacyjnym, wcześniej dla nas niedostępnych. Takimi możliwościami dotychczas nie dysponowaliśmy - podkreślił ordynator.

Mikroskop zwiększa również precyzję i bezpieczeństwo podczas operacji kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, które przeprowadzane są najczęściej z powodu zmian zwyrodnieniowych, szczególnie w przypadkach dyskopatii.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.