czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 31 stycznia 2021
 • wyświetleń: 701

Polisa OC - jak zmienić ubezpieczyciela?

Materiał partnera:

Ubezpieczenie OC - odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. Za jego brak można zapłacić wysokie kary. Co jeśli obecne składki są za wysokie? Przypadkowo trafiasz na dobrą ofertę innego towarzystwa ubezpieczeniowego, czy możesz z niej skorzystać? Podpowiemy, w jaki sposób zmienić ubezpieczyciela i kiedy jest to możliwe.

Polisa OC - jak zmienić ubezpieczyciela?


Kiedy możesz wypowiedzieć umowę i zmienić ubezpieczyciela?Zmiana aktualnej polisy OC w trakcie jej trwania nie należy do najprostszych zadań. Choć kalkulator OC kusi okazyjnymi cenami, nie możesz zmienić umowy bez wyraźnego powodu. Ubezpieczyciele dopuszczają jednak sytuacje, w których wypowiedzenie umowy jest możliwe. Poznaj trzy powody do zmiany ubezpieczyciela.

 • Kupiłeś używane auto z ważną polisą OC poprzedniego właściciela
 • Termin obecnej umowy dobiega końca
 • Posiadasz podwójne ubezpieczenie OC


Po zakupie samochodu z ważnym ubezpieczeniem decydujesz, czy pozostaniesz przy obecnym ubezpieczeniu wykupionym przez poprzedniego właściciela, czy zamienisz je na nowe. Nie ma przeszkód, aby umowa została zerwana w dowolnym momencie. Przed podjęciem decyzji zapoznaj się z ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych, na przykład na stronie https://kioskpolis.pl/. Gdy obecna umowa niebawem wygaśnie, masz możliwość zmiany ubezpieczyciela. Warunkiem jest złożenie wypowiedzenia najpóźniej jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Jeżeli nie dotrzymasz tego terminu, polisa zostanie automatycznie przedłużona.

Podwójne ubezpieczenie OC to sytuacja, kiedy obecna umowa automatycznie się przedłużyła, a ty masz już podpisaną nową. W tym przypadku, w każdej chwili możesz zrezygnować z poprzedniego ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie umowyJeżeli jedna z powyższych sytuacji dotyczy ciebie, masz prawo rezygnacji z ubezpieczenia. Konieczne jest złożenie wypowiedzenia w formie pisemnej przed końcem OC - możesz zrobić to osobiście w siedzibie firmy, drogą mailową, poczta tradycyjną lub faksem. Co powinno zawierać wypowiedzenie, aby było ważne? Gotowe wzory znajdziesz na stronach towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli nie chcesz korzystać z "gotowców" i napiszesz wypowiedzenie samodzielnie, pamiętaj o niezbędnych informacjach takich jak:

 • Dane właściciela pojazdu imię, nazwisko, PESEL, adres, numer telefonu, e-mail
 • Numer polisy
 • Numer rejestracyjny oraz marka pojazdu
 • Podstawa prawna do złożenia rezygnacji
 • Okres ubezpieczenia
 • Dane ubezpieczyciela - pełna nazwa oraz adres siedziby
 • Odręczny podpis


Poznaj swoje możliwości przed zmianą ubezpieczycielaZanim zdecydujesz, jaką polisę OC chcesz posiadać porównaj oferty ubezpieczycieli. Nie wiesz jak? Skorzystaj ze strony KioskPolis.pl, znajdziesz na niej kalkulator OC. Narzędzie to, po wypełnieniu formularza, przedstawi ci propozycje kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Spośród nich będziesz mieć możliwość wybrania opcji najbardziej dopasowanej do twoich potrzeb. Porównywarki nie tylko wskazują okazyjne ceny, ale też umożliwiają zakup OC online. Jest to wygodny i szybki sposób na zawarcie umowy, bez wychodzenia z domu.

Zmieniając ubezpieczyciela, pamiętaj, aby pilnować terminów - za brak OC nawet przez jeden dzień zapłacisz wysokie kary. Jeżeli zdecydujesz się na zawarcie umowy przez Internet lub telefonicznie, możesz wypowiedzieć ją bez podania przyczyny w terminie 30 dni od momentu jej zawarcia.