Wiadomości

  • 6 stycznia 2021
  • 7 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2238

Jedna bransoletka to zasadzone drzewo i zebrany worek śmieci

Do nabywania ekologicznych bransoletek Zielona Ręka zachęca bielska fundacja ekologiczna Arka. Każda bransoletka to jedno posadzone przez fundację drzewo i jeden worek śmieci zebranych z terenów przyrodniczych.

bransoletka
Bransoletka od Fundacji Arka - kup i wesprzyj ekologiczne działania · fot. Fundacja Arka


Bransoletki można nabyć za pomocą strony internetowej: https://zielonareka.pl/. Ich kupno to sposób na wsparcie działań bielskiej fundacji ekologicznej Arka. Organizatorzy akcji wierzą, że dzięki niej posadzą w 2021 roku tysiące nowych drzew, zbiorą kilka tysięcy worków śmieci i wesprą realizację programu aktywnej edukacji ekologicznej Zielona Ręka, który już w roku ubiegłym stał się największą taką inicjatywą w Polsce i skupił ponad 500 tysięcy uczestników. Obecnie trwa nabór na rok 2021, Arka ma już ponad 300 tysięcy zgłoszeń.

Warto wspomnieć, że bransoletka ekologiczna Zielona Ręka jest unikalna i magiczna. Unikalna, bo została zaprojektowana specjalnie dla Arki przez artystkę Małgorzatę Rozenau. Przy jej przygotowaniu pomagali przyjaciele i wolontariusze fundacji. Całej akcji towarzyszy zbiórka przedmiotów z mosiądzu, które Arka przekaże do recyklingu tak, aby produkcja bransoletki była neutralna dla środowiska.

Dlaczego natomiast magiczna? Każda bransoletka to jedno posadzone przez fundację drzewo i jeden worek śmieci zebranych z terenów przyrodniczych. To także wsparcie działań edukacyjnych, w których tylko w ubiegłym roku brało udział ponad 500 tysięcy uczestników.

Program aktywnej edukacji ekologicznej Zielona Ręka skupia w 2021 r. aż dziesięć akcji edukacyjnych, do których mogą zgłaszać się uczestnicy. Wspólnym punktem tych akcji jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu.

- Katastrofa klimatyczna dotyka już nie tylko odległe kraje, ale zmienia także nasze życie. Upały, susze, problemy w rolnictwie, gwałtowne burze, trąby powietrzne - to zaczyna być także nasza codzienność. Do tego dochodzi fatalna jakość powietrza, smog, dzikie wysypiska. Chyba każdy z nas powoli czuje, że to wszystko się dzieje i zmierza w fatalnym dla nas i naszych dzieci kierunku. Nie możemy czekać bezczynnie, aż nasza cudowna Ziemia stanie się miejscem, w którym trudno będzie żyć - mówi prezes Arki i pomysłodawca programu Zielona Ręka, Wojciech Owczarz. - Dlatego fundacja ekologiczna Arka od ponad 15 lat prowadzi różnorodne działania ekologiczne. Teraz te doświadczenia chcemy wykorzystać, prowadząc całoroczny program aktywnej ekologii Zielona Ręka. Będziemy edukować, ale przede wszystkim działać. Prowadzić proste i wymierne działania ekologiczne. Chcemy z wami sadzić drzewa, sprzątać tereny przyrodnicze, walczyć ze smogiem, ratować zwierzęta, chronić bioróżnorodność, przygotowywać się na zmiany klimatyczne. Chcemy budować ruch społeczny, który będzie wymuszał zmiany na politykach i biznesmenach - dodaje Owczarz.

Gminy i szkoły nadal mogą zgłaszać się po bezpłatne materiały na stronie http://www.zielonareka.pl.

ar / czecho.pl

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.