czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 stycznia 2021
  • 10 stycznia 2021
  • wyświetleń: 8327

Opóźniają się prace nad remontem czechowickiego dworca kolejowego

W interpelacji do Ministra Infrastruktury poseł Małgorzata Pępek ponownie zapytała o opóźnienie modernizacji zabytkowego dworca w Czechowicach-Dziedzicach. Posłanka chciała także poznać aktualny harmonogramu prac dla inwestycji.

Reklama

dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Losem dworca posłanka Koalicji Obywatelskiej interesowała się już w poprzedniej, VIII kadencji Sejmu RP, kiedy to zapytała czy zapowiedziana od lat inwestycja dojdzie do skutku. Wówczas Andrzej Bittel sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedział, że dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach znajduje się w grupie dworców objętych Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, który realizuje spółka PKP S.A.

Minister przedstawił wówczas harmonogram realizacji inwestycji, który zakładał rozpoczęcie prac projektowych w 2019 roku, co miało pozwolić na ogłoszenie przetargu na roboty budowlane w II kwartale 2020 roku. Z kolei w IV kwartale 2020 roku planowano rozpoczęcie robót budowlanych. Przy powyższych założeniach oddanie dworca do użytku miało być możliwe w I kwartale 2022 roku.

PocztowkazCzechowic,,Czechowice,CzechowiceDziedzice,Dworzec,PocztowkazCzechowic,PolskazDrona,Pocią
Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Wojciech


Pod koniec listopada 2020 roku posłanka KO zapytała ponownie kierownictwo Ministerstwa Infrastruktury co było powodem niedotrzymania terminów realizacji remontu dworca kolejowego i jaki jest aktualny harmonogram prac.

- Powodem opóźnienia modernizacji dworca były przede wszystkim przedłużające się uzgodnienia z Urzędem Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach w zakresie zagospodarowania, wymogów i standardów powierzchni dworcowej, która wynosi około 5000 m2. Ponadto nastąpiły opóźnienia w uzgodnieniach z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a także problemy kadrowe wykonawcy dokumentacji spowodowane pandemią - wyjaśnił Andrzej Bittel, wiceminister odpowiedzialny za kolej.

dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy w Czechowicach-Dziedzicach · fot. czecho.pl


Wiceminister poinformował również, że PKP S.A. podjęła działania przyspieszające modernizację dworca w efekcie czego 10 grudnia 2020 roku podpisano umowę na Inżyniera Kontraktu. - Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na początku IV kwartału 2021 roku, a oddanie dworca do użytkowania na I kwartał 2023 roku - dodał Bittel.

Nadal nie ma również dokumentacji projektowej, która pozwoliłaby na ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. - Obecnie trwa projektowanie, a prace nad opracowaniem całej dokumentacji projektowej przebudowy dworca są już na zaawansowanym etapie - poinformował Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A. Polskie Koleje Państwowe S.A. planują że ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych nastąpi do końca pierwszej połowy 2021 roku.

mp / czecho.pl
źródło: Kolejowy Portal

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.