Wiadomości

  • 18 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2443

PIT 2021 - 4 rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za ubiegły rok

Materiał partnera:

Początek roku to czas, kiedy należy zacząć przygotowania do złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej. Co roku rozliczenie się z dochodów za zeszłe dwanaście miesięcy jest obowiązkiem każdego obywatela Polski. Od kilku lat wypełniony formularz możemy dostarczyć przy pomocy Internetu, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla podatników, zwłaszcza w obecnym roku. Pozwala to na uniknięcie stania w długiej kolejce i zachowanie niezbędnego dystansu społecznego. W obecnym roku pojawiło się również kilka nowych ulg, z których niektóre osoby, składające deklarację podatkową, będą mogły skorzystać. Na jakich zasadach złożymy w Urzędzie Skarbowym PIT 2021?

1. PIT 2021 - co warto wiedzieć?
2. Nowe ulgi podatkowe
3. E-pity
4. Wysłanie PIT przez Internet - czy to bezpieczne?

PIT 2021 - co warto wiedzieć?W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, ostatecznym dniem złożenia deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok jest ostatni dzień kwietnia. Wyjątkiem są jedynie osoby, które rozliczają się na formularzu PIT-28, dla nich termin mija w dniu 1 marca. W ubiegłym roku pierwszy próg podatkowy wynosił 85 528 zł na osobę. Ci, którzy zarobili mniej, zostali obciążeni przez państwo podatkiem w wysokości 17 % dochodów, natomiast po przekroczeniu progu podatkowego należy oddać do Urzędu Skarbowego 32 % od dochodów przewyższających kwotę graniczną. Z podatku tego zwolnione są osoby, które nie ukończyły 26 roku życia.

Nowe ulgi podatkoweSkładający w Urzędzie Skarbowym PITy 2021 podatnik będzie mógł uwzględnić nowe ulgi, związane z panującą od niemal roku epidemią COVID-19. Jeśli w okresie od stycznia do września rozliczająca się osoba dokonała darowizny (finansowej lub rzeczowej) na rzecz jednostek lub organizacji walczących z pandemią, będzie mógł je odliczyć od podatku. W zależności od miesiąca, w którym przekazana została darowizna, podatnik będzie mógł odliczyć od 100% do 200% jej wartości. Trzeba jednak pamiętać, iż jeśli darowiznę przekazano za pomocą organizacji pożytku publicznego, możemy uwzględnić tylko te środki, które przekazaliśmy do 31 maja. Odliczenie takie mogą zastosować osoby, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-28. To istotne zmiany w rozliczeniach, które mogą znacząco zmniejszyć sumę zwrotu z podatku.

E-pityW tym roku, podobnie jak w poprzednim, rozliczenie podatników zostanie wstępnie dokonane przez Ministerstwo Finansów. Nie musimy więc dokonywać tego samodzielnie, choć warto zadbać o wypełnienie rubryki z podmiotem, na rzecz którego przekażemy 1% naszego podatku. Jeśli zapomnimy wysłać PIT online, w ostatnim dniu złożenia deklaracji podatkowej system zrobi to za nas, dzięki czemu unikniemy ewentualnych kar za opóźnienia. Jeśli jednak nie zgadzamy się z rozliczeniem, dokonanym przez US i chcemy zrobić to samodzielnie, do dyspozycji mamy kila programów, które znacznie ułatwią nam tę czynność. Dzięki nim PIT online wypełniony będzie prawidłowo, a wysłanie go zajmie tylko kilka minut.

Wysłanie PIT przez Internet - czy to bezpieczne?Sytuacja w ubiegłym i obecnym roku niejako wymusza na nas pozostanie w domach. Rozliczenie podatku za pomocą Internetu jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. Wszystkie dane, jakie wpisujemy w formularz podczas przesyłania są szyfrowane, dzięki czemu nie ma możliwości, by uzyskała do nich dostęp osoba nieuprawniona. Nie da się również podejrzeć naszych danych podczas uzupełniania poszczególnych pól zeznania podatkowego na komputerze - na czas wprowadzania przechowywane są one poza pamięcią urządzenia. Oprogramowanie, dzięki któremu wypełnimy i wyślemy PIT online, musi spełniać rygorystyczne wymagania GIODO/RODO, wszelkie obawy przed wysłaniem deklaracji podatkowej przez sieć są zatem nieuzasadnione.

pity 2021