Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 5016

"Kursk" sprzeciwia się przeniesieniu "pomnika braterstwa broni"

We wczorajszym artykule "Niegospodarność burmistrza? Rada Miejska rozpatrywała petycję ZChR" informowaliśmy Was, że czechowicka Rada Miejska rozpatrywała petycję ZChR dotyczącą usunięcia z przestrzeni publicznej "pomnika braterstwa broni". Do naszej redakcji zgłosili się przedstawiciele Stowarzyszenia "Kursk", które zdecydowanie występuje przeciwko przenoszeniu monumentu znajdującego się w Czechowicach - Dziedzicach.

Pomnik, braterstwa broni,
Pomnik braterstwa broni w Czechowicach-Dziedzicach - 26.01.2021 · fot. mp / czecho.pl


- Stowarzyszenie "Kursk" zdecydowanie występuje przeciwko likwidacji (przenoszeniu) pomnika Braterstwa Broni znajdującego się w Czechowicach - Dziedzicach. Do burmistrza miasta wysłaliśmy wniosek o pozostawienie pomnika na swoim miejscu i przekształcenie go w obiekt o znaczeniu historycznym, edukacyjnym. Tzw. ustawa dekomunizacyjna dopuszcza istnienie takich obiektów i na terenie Polski istnieją już pomniki o takim charakterze. W załączeniu przesyłamy pismo jakie trafi do burmistrza. Będziemy wdzięczni za podzielenie się tą informacją z mieszkańcami Czechowic - Dziedzic - powiedział portalowi czecho.pl Jerzy Tyc, przewodniczący stowarzyszenia. Pismo skierowane do burmistrza Czechowic-Dziedzic publikujemy poniżej.

"Kursk" sprzeciwia się przeniesieniu "pomnika braterstwa broni"
"Kursk" sprzeciwia się przeniesieniu "pomnika braterstwa broni" · fot. Stowarzyszenie "Kursk"


"Kursk", którego siedziba mieści się w Surmówce w województwie warmińsko-mazurskim, zajmuje się wolontariatem na cmentarzach wojennych w Polsce. W ramach swojej działalności remontuje, odnawia urządzenia i wystrój cmentarzy oraz innych miejsc pamięci, w tym pomników. Ponadto, przy współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem poszukuje miejsc ostatecznego pochówku żołnierzy WP i RKKA poległych na terenie kraju podczas działań wojennych. Ratuje przed zniszczeniem pamiątki i zabytki związane tematycznie z różnymi strukturami wojskowymi.

- Bezwzględnie, w ramach obowiązującego prawa, reagujemy na wszelkie akty wandalizmu powiadamiając odpowiednie służby i instytucje. Czynnie przeciwdziałamy zakłamywaniu historii broniąc dobrego imienia kombatantów i żołnierzy WP i RKKA poległych podczas wyzwalania Polski spod hitlerowskiej okupacji - informuje stowarzyszenie na swojej stronie internetowej.

mp / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.