czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 27 stycznia 2021
  • wyświetleń: 2177

Co warto wiedzieć na temat wywozu gruzu?

Artykuł sponsorowany:

Budowa, remont, wyprowadzka to sytuacje, które, choć nie dzieją się na co dzień wiążą się ze sporymi emocjami i licznymi obowiązkami. Każdy, jeśli nie osobiście to pośrednio ich doświadczył. Remont u sąsiadów za ścianą, budowa lub przebudowana domu na sąsiedniej działce to klasyczne tego przykłady. Niemal za każdym razem po zakończonych pracach pozostaje mnóstwo odpadów budowlanych, gruzu, starych mebli i innych śmieci, których nie można wyrzucić ot tak gdzie popadnie. Wówczas z pomocą przychodzą firmy, które oferują nam wywóz gruzu. Co warto wiedzieć o tego typu usługach? O tym piszemy poniżej.

Czym tak naprawdę jest gruz?
Kwestie wywozu gruzu reguluje prawo
Odpady odpadom nierówne
Jakie kontenery możemy zamawiać?

Źródło: pexels.com


Źródło: unsplash.com


Źródło: unsplash.com


Czym tak naprawdę jest gruz?Gruz to wszelkie odpady budowlane powstałe wskutek prac zarówno budowlanych, remontów, jak również rozbiórek i wyprowadzek. Zaliczamy do niego m.in. beton, cegły, kamienie, piasek, ale również ceramikę, terakotę, elementy drewniane. Do gruzu mieszanego zaliczamy również styropian, wełnę mineralną, butelki typu PET i folię malarską. Można śmiało powiedzieć, że dopiero przy okazji wywozu kontenera z gruzem widać, jak wiele różnych materiałów zostało użytych podczas prac budowlanych. Nowoczesna technologia pozwala obecnie na odzyskanie dużej części odpadów do ponownego ich wykorzystania. I tak gruz znajdziemy m.in. w fundamentach, przy budowie mostów czy dróg.

Źródło: unsplash.com


Źródło: unsplash.com


Źródło: pexels.com


Kwestie wywozu gruzu reguluje prawo

Właściwe składowanie i utylizacja odpadów wchodzą w zakres utrzymania czystości i dbania o środowisko. Podobnie jak przyzwyczailiśmy się do konieczności korzystania z koszy na śmieci, a w ostatnich latach również do ich segregacji tak samo musimy zdawać sobie sprawę z konieczności właściwego zadbania o odpady budowlane.

Nie bez powodu kontenery na gruz stoją w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonych prac budowlanych. Każdy, kto planuje większe prace remontowe, przebudowę lub wyprowadzkę powinien zawczasu zadbać o to, aby mieć gdzie składować powstałe w ich trakcie odpady. Z myślą o klientach, na rynku działa wiele firm, które zdejmują z nich obowiązek związany z pozbyciem się gruzu, starych mebli itd. Obecnie bez problemu możemy zamówić kontenery na gruz. Warszawa jest jednym z miast, w których tego typu usługi są bardzo dobrze rozwinięte.

Źródło: pixabay.com


Źródło: pixabay.com


Źródło: unsplash.com


Źródło: pixabay.com


Odpady odpadom nierówneTermin odpady obejmuje szereg różnych materiałów, o których warto wspomnieć. W zależności od prowadzonych prac będą nam potrzebne kontenery na odpady zgodne z ich przeznaczeniem. Możemy je podzielić na kilka kategorii:
  • gruz,
  • meble,
  • odpady budowlane,
  • odpady zielone: gałęzie, liście
  • ziemia,
  • papa i inne materiały izolacyjne


Już ten krótki podział pokazuje, z jak różnymi odpadami możemy mieć do czynienia. Przed skorzystaniem z usług firmy, która podstawia kontenery na śmieci warto ustalić jakiego typu śmieci chcemy się pozbyć. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Tak jak w wielu innych branżach, tak i w tej istnieje specjalizacja. Niektóre podmioty jak Redskip - usługi wywozu odpadów świadczą kompleksowe usługi wywozu odpadów na terenie 8 miast Polski oraz ich okolic.

Źródło: pixabay.com


Źródło: pixabay.com


Źródło: unsplash.com


Źródło: unsplash.com


Jakie kontenery możemy zamawiać?Wiedząc już jakiego rodzaju odpady chcemy zutylizować nie pozostaje nam nic innego jak zamówienie kontenera odpowiedniej wielkości. O tego zależy bezpośrednio cena za usługę. Jeśli o cenach mowa, warto wiedzieć, że ma na nią wpływ kilka czynników:
1. Wielkość kontenera wyrażona jego pojemnością. Najczęściej spotykane to: KP5, który ma pojemność 4-5m3,
KP7 - poj. 6,5-7m3, KP10 - poj. 10m3, KP14 - poj. 14 m3, KP36 - poj. 36m3.
W przypadku niewielkich prac remontowych zastosowanie znajdują również worki typu BIG-BAG. Są one jednocześnie najtańszym sposobem pozbycia się odpadów.
2. Transport w obie strony,
3. Utylizacja odebranych odpadów.

Źródło: unsplash.com


Źródło: pixabay.com


Źródło: unsplash.com


Źródło: unsplash.com


Źródło: unsplash.com


Źródło: pixabay.com


Podsumowując wywóz gruzu, pomimo że nie jest tematem zbyt popularnym, jest ważny nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim ekologii.