czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 29 stycznia 2021
  • wyświetleń: 1695

Opakowania z tworzyw sztucznych - wciąż najlepiej wspierają sprzedaż

Materiał partnera:

Tworzywa sztuczne od lat obecne są w naszym życiu. Ich produkcja jest szybka, są lekkie i tanie, a zastosowanie znalazły w niemalże każdej dziedzinie życia. Mimo że na co dzień je segregujemy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z różnic między nimi i w takim sensie "wrzucamy je do jednego worka".

Opakowania z tworzyw sztucznych - wciąż najlepiej wspierają sprzedaż


Jak są wytwarzane różnego rodzaju tworzywa sztuczne, z których powstają opakowania na kosmetyki, produkty spożywcze, narzędzia, przybory szkolne, zabawki i różnego rodzaju drobiazgi?, Jaki mają wpływ na środowisko różnego typu opakowania z tworzyw?

Opakowania plastikowe - jakie są ich rodzaje?Opakowania plastikowe to wszelkie pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych, czyli materiałów, w skład których wchodzą polimery. W zależności od ich składu wyróżnić można następujące, najpopularniejsze rodzaje tworzyw:

  • PET - czyli opakowania wyprodukowane z politereftalanu etylenu. Opakowania PET to jedne z najczęściej wykorzystywanych w gospodarstwie domowym w postaci butelek na napoje czy mleko. Warto pamiętać, że opakowań takich nie można ponownie używać do przechowywania żywności i napojów, a więc są one typowo jednorazowe.
  • PVC (czasem określany też jako PCW albo niepoprawnie PCV) - polichlorek winylu (polyvinylchloride). To kolejny rodzaj tworzywa sztucznego, z którym mamy styczność niemalże na co dzień. Prócz możliwości wykorzystania go w branży budowlanej czy remontowej, wykonywane są z niego folie do pakowania żywności czy strzykawki. Niestety, nie jest obojętny dla naszego zdrowia i szczególnie jest niebezpieczny podczas spalania - wytwarzają się wtedy chlorowodór i dioksyny. Dlatego też w Unii Europejskiej udział opakowań PVC w rynku systematycznie spada, na rzecz choćby folii twardych PET.
  • HDPE - tworzywo, które uznawane jest za jedno z bezpieczniejszych dla człowieka, jest wykonane z polietylenu wysokiej gęstości. Większość pojemników na żywność, czy folii wykonana jest właśnie z tworzywa HDPE.
  • PP - czyli propylen wielokrotnego użytku. To kolejny przedstawiciel tworzyw sztucznych, z kręgu bezpiecznych dla człowieka, dlatego też często wykorzystywany jest do produkcji opakowań, które mają bezpośredni kontakt z żywnością.
  • LDPE - polietylen niskiej gęstości. Mimo, że jest nieco mniej przyjazny niż tworzywa HDPE i PP, równie często produkowane są z niego pojemniki i folie, które mają styczność z żywnością.
  • PS - polistrylen, najczęściej kojarzony pod nazwą styropian. Najczęściej stosowany w gastronomii jako tworzywo z którego wykonane są pojemniki do posiłków na wynos. Dzieje się tak ze względu na długi czas utrzymywania przez PS ciepła.


Wiele ciekawych informacji na temat opakowań z tworzyw sztucznych można przeczytać na blogu Uni-pak.pl: https://uni-pak.pl/opakowania-plastikowe/

Co można pakować w opakowania z tworzyw sztucznych?Tworzywa sztuczne wykorzystywane są między innymi w branży budowlanej. W plastikowych opakowaniach kupić możemy choćby farby i kleje lub wkręty.

Blistry z tworzyw sztucznych robią w ostatnich latach wprost furorę w branży narzędziowej, kosmetycznej czy zabawkarskiej. To typ opakowania, który dopasowywany jest do kształtu produktu, zapewnia jednocześnie świetną ochronę oraz bardzo szerokie możliwości ekspozycji zapakowanego przedmiotu.

Opakowania plastikowe wykorzystują producenci żywności, najczęściej spotykanymi są opakowania na sosy, pasty czy sałatki. Z plastiku zrobione są także opakowania, w których kupujemy pakowane próżniowo sery czy wędlinę, a także folie, używane do pakowania mięs w sklepach. Wszelkie butelki plastikowe to również materiały z tworzyw sztucznych. Szerokie zastosowanie tworzyw sztucznych pozwala na wykorzystanie ich w każdej dziedzinie branży żywnościowej.

Jakie tworzywa zyskują na popularności?Ze względu na coraz większe przykładanie wagi do troski o środowisko naturalne, tradycyjne tworzywa sztuczne sukcesywnie zastępowane są ich biodegradowalnymi odpowiednikami. Np. PET coraz częściej występuje jako BIO-PET, czyli folia sztywna składająca się całkowicie z materiału PET pochodzącego z odzysku (więcej o tym materiale tutaj). Mimo że produkcja opakowań plastikowych coraz częściej opiera się na wykorzystywaniu plastiku, pochodzącego z recyklingu, nie zawsze możemy zdecydować się na taki zabieg w przypadku, gdy opakowanie będzie mieć kontakt z żywnością.

W Europie coraz mniej popularne są opakowania z PVC, częściej zetkniemy się z tym tworzywem we wszelkich pojemnikach, tubach czy pudełkach w których trafiają do nas towary z Azji czy Afryki.

Trudno całkowicie wyeliminować tworzywa sztuczne z naszego życia, natomiast warto, choć w zwracać uwagę na jego ilość wykorzystywaną w codziennym życiu. Może zamiast kupowania kolejnej reklamówki, zabrać ze sobą torbę wielorazowego użytku, a plastikowe opakowanie na lunch, zamienić na szklany odpowiednik?