Wiadomości

  • 30 stycznia 2021
  • 31 stycznia 2021
  • wyświetleń: 7135

[ZDJĘCIA] Czechowickie zapałki w Muzeum w Bystrzycy Kłodzkiej

W listopadzie dowiedzieliśmy się, że działalność kończy czechowicka zapałkownia. Produkcja potrwa jeszcze tylko do lutego. Po wyczerpaniu asortymentu, nie znajdziemy już w sklepach żadnych polskich zapałek. Wychodząc naprzeciw sentymentom czechowiczan, prezentujemy zdjęcia z ekspozycji Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej z etykietami i opakowaniami czechowickich zapałek.

Czechowickie zapałki w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej - 01.2021 · fot. Muzeum w Bystrzycy Kłodzkiej


Jak informuje pracowniczka Muzeum, Małgorzata Jaworska, od roku 1990 na ekspozycji Muzeum nie ma podziału na poszczególne fabryki, ponieważ wzory etykiet przeważnie były takie same dla wszystkich. Wprowadzano tylko nazwę odpowiedniej fabryki, dlatego na planszach i w gablotach etykiety i opakowania zapałczane pochodzące z różnych fabryk są wymieszane.

Filumenistyka to dziedzina nauki i pasji hobbystycznej, która zajmuje się zbiorami etykiet zapałczanych oraz historią niecenia i użytkowania ognia. Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Klodzkiej od ponad 50 lat zajmuje się pozyskiwaniem, zabezpieczaniem, naukowym opracowywaniem i eksponowaniem obiektów związanych z historią niecenia ognia oraz historią regionu. Główny trzon kolekcji muzealnej stanowią przedmioty służące do niecenia ognia, min.: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów Europy i całego świata.

Filumenistyka stała się popularna w latach 30. ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii, a potem w innych krajach. W Polsce filumeniści są zrzeszeni w Polskim Związku Filatelistów. Muzeum w Bystrzycy Kłodzkiej jest jedną z nielicznych na świecie placówek zajmujących się tą dziedziną.

ar / czecho.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.