czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 29 stycznia 2021
  • wyświetleń: 846

5 najpopularniejszych chorób pszenicy - jak je zwalczyć?

Materiał partnera:

Choroby pszenicy mogą mieć różne podłoże. Jeśli rozprzestrzenią się na dużą skalę, zagrażają bezpieczeństwu upraw, co może pociągnąć za sobą dramatyczne skutki ekonomiczne. Sprawdź, jakie choroby pszenicy występują w Polsce najczęściej.

5 najpopularniejszych chorób pszenicy - jak je zwalczyć?


W przypadku chorób zboża, najważniejsza jest profilaktyka. Niezwykle istotne jest dokładne monitorowanie upraw celem wczesnego wykrycia zakażenia, co umożliwi podjęcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby. Profilaktycznie można również stosować fungicydy systematyczne, które wnikają w tkanki rośliny, unieszkodliwiając patogeny, które mogłyby doprowadzić do rozwoju choroby. W swojej ofercie ma je między innymi Syngenta. Należy jednak pamiętać, że tego rozwiązania nie należy nadużywać, ponieważ patogeny z czasem mogą uodpornić się na chorobę.

Właściwe rozpoznanie to klucz do zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób. Jakie pojawiają się w Polsce najczęściej?

#1 SeptoriozaChoroba upraw pszenicy, która atakuje również pszenżyto i trawy. Objawia się plamami w żółtobrunatnym kolorze, pojawiającymi się na liściach. Z czasem nabierają ciemnej obwódki i szarego odcienia. Choć początki mogą wyglądać niewinnie, septorioza z czasem doprowadza do obumierania roślin i zagraża zbiorom.

#2 Mączniak prawdziwyKolejna choroba grzybowa, objawiająca się gąbczastym nalotem, pojawiającym się na liściach, a następnie na całej powierzchni rośliny. Łatwo uodparnia się na fungicydy.

#3 Brunatna plamistość pszenicyJak wskazuje sama nazwa, ta choroba objawia się żółtymi plamkami na liściach, które następnie brunatnieją i zasychają, by doprowadzić do stopniowego obumierania. Ma mniejszą szkodliwość ekonomiczną niż powyżej wymienione, niemniej wciąż stanowi zagrożenie dla zbóż.

#4 Rdza brunatnaZnakiem rozpoznawczym tej choroby są żółtawe plamki, które z czasem zasychają. Łatwo można pomylić ją z brunatną plamistością pszenicy.

#5 Łamliwość podstawy źdźbłaChoroba grzybowa, zajmująca plamkami dolne części źdźbła pszenicy ozimej, by następnie porazić roślinę, co doprowadza do przedwczesnego dojrzewania.

Wszystkie choroby możesz zwalczać z wykorzystaniem fungicydów.