czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 10 lutego 2021
  • wyświetleń: 3619

Dramatyczna sytuacja finansowa w bielskim Szpitalu Pediatrycznym

Bielski Szpital Pediatryczny to jedyna tego typu placówka na południu województwa śląskiego. Obejmuje ona swoim zasięgiem 4 powiaty, a także małych turystów którzy wypoczywają w Beskidach oraz mieszkańców części Małopolski. Obecnie jednak placówka znajduje się w dramatycznej sytuacji finansowej - nie ma m.in. pieniędzy na wypłatę styczniowych pensji.

Reklama

szpital pediatryczny
Dramatyczna sytuacja finansowa w bielskim Szpitalu Pediatrycznym · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


- Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady finansowania szpitali pediatrycznych i robi to z zaskoczenia. Zamiast ryczałtu wypłacanego co miesiąc, od początku roku będzie płaciło za faktycznie wykonane świadczenia. Naszym zdaniem, wprowadzanie tego TERAZ KIEDY JESTEŚMY W TRAKCIE PANDEMII COVID-19 i pacjentów jest dużo mniej niż zwykle, doprowadzi do całkowitej utraty płynności tych placówek, a w konsekwencji do ich likwidacji. W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej brakuje pieniędzy na wypłaty za styczeń, które powinniśmy wypłacić do 10 lutego! Szacujemy, że do końca roku zabraknie ok. 8- 9 mln zł. Nie mamy skąd wziąć tych pieniędzy. Spadło to na nas, jak grom z jasnego nieba... - mówi Starosta Bielski, Andrzej Płonka.

Jak zaznacza samorządowiec, w grudniu 2020 roku NFZ uzgodnił ze Szpitalem Pediatrycznym plany rzeczowo-finansowe, których następstwem było podpisanie w styczniu 2021 roku aneksu do umowy, według którego finansowanie świadczeń zdrowotnych do połowy bieżącego roku nie zmieni się. - Tymczasem teraz - 1 lutego wpłynęło do nas oświadczenie funduszu, że finansowanie będzie odbywało się na zupełnie nowych zasadach i obejmie okres od 2021 roku. Trudno tego działania nie nazwać chaosem! Już przed pandemią sytuacja finansowa naszej placówki była trudna, stąd podjęcie planu naprawczego na 2021 r. , który właśnie legł w gruzach... - stwierdza Płonka.

szpital pediatryczny
Dramatyczna sytuacja finansowa w bielskim Szpitalu Pediatrycznym · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


- Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej otrzymywał co miesiąc ryczałt w wysokości 1/12 założonej sumy. Miesięcznie to było ponad 1,8 mln zł. Pandemia nie zniknęła, ludzie nadal boją się zarazić koronawirusem, dlatego pacjentów mamy wciąż mniej niż zwykle. Bielski "pediatryk", nie ze swojej więc winy wykonał w styczniu założony plan na poziomie 60 proc. To oznacza, że za ten miesiąc otrzyma ok. 1,1 mln zł, dlatego zabraknie środków na wynagrodzenia. A to nie przecież nie wszystko, żeby placówka mogła funkcjonować - zauważa polityk.

Jak poradził sobie szpital z wykonaniem kontraktu za 2020 roku? - Moim zdaniem - bardzo dobrze. Mimo ogromnych trudności związanych z sytuacją epidemiczną plan został wykonany na poziomie 70 proc. Wracając do pieniędzy. Pomimo zwiększenia nakładów przez NFZ na 2020 roku, otrzymania dodatkowych środków na walkę z COVID-19 szpital zamknie miniony rok stratą na poziomie 1,9 mln zł. Dlatego skandalem jest wprowadzanie nowych zasad finansowania szpitali pediatrycznych w tak chaotyczny sposób, kiedy walka z pandemią cały czas trwa - podkreśla starosta.

szpital pediatryczny
Dramatyczna sytuacja finansowa w bielskim Szpitalu Pediatrycznym · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Bielski szpital jest jedyną taką placówką na południu woj. śląskiego. Zabezpiecza 125 tysięcy dzieci i młodzieży z 4 powiatów, a także najmłodszych turystów odwiedzających Beskidy. Trafiają do nas też mali pacjenci z Małopolski. 10 lat walczyliśmy o kontrakt na dziecięcą psychiatrię. Od 1999 roku, kiedy Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej jest organem prowadzącym dla tej placówki zainwestowało ono w pediatrię (modernizację i doposażenie szpitala) około 25 mln zł z budżetu powiatu. Dlatego Starosta Bielski nie wyobraża sobie, żeby doszło do likwidacji "pediatryka".

Jak zwraca uwagę samorządowiec, istnieje rozwiązanie z obecnej sytuacji - to wycofanie się z tych zmian i wprowadzenie ich dopiero, kiedy skończy się pandemia COVID-19, a szpitale będą mogły normalnie działać. - Wystąpiłem w tej sprawie do premiera, do wicewojewody śląskiego i wszystkich parlamentarzystów z Podbeskidzia. Myślę, że najwięcej do powiedzenia w tej sprawie- czy Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej jest potrzebny, czy nie powinni mieć nasi mieszkańcy. Jeśli uważacie Państwo, że placówka powinna nadal działać, ślijcie e-maile do premiera Morawieckiego oraz do ministra Niedzielskiego. To byłoby bezcenne wsparcie - podsumowuje Płonka.

mp / czecho.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.