czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 11 lutego 2021
  • wyświetleń: 933

Do jakiego systemu grzewczego folia na podczerwień nadaje się najlepiej?

Materiał partnera:

Każdy właściciel domu i mieszkania zastanawia się nad tym, jak wybrać najlepsze ogrzewanie, które będzie nie tylko ekonomiczne, ale także proste w obsłudze. Pod uwagę brane jest najczęściej ogrzewanie centralne, choć coraz częściej w grę wchodzi również ogrzewanie elektryczne.

Linkhouse


W przypadku ogrzewania elektrycznego najczęściej sięga się po ogrzewanie na podczerwień w formie promienników podczerwieni. Do stworzenia wielu systemów można również wykorzystać inne, nowoczesne rozwiązanie, które doskonale znane jest u Skandynawów. Folia grzewcza na podczerwień to niezwykle cienki i elastyczny rodzaj promiennika, który może być położony pod podłogą, w ścianach lub w suficie. Wybranie właśnie tej opcji pozwala na skorzystanie z wielu ciekawych rozwiązań technicznych i aranżacyjnych. Gdzie zatem najbardziej opłaca się zamontować folię grzewczą i na jakiej zasadzie działa taki rodzaj ogrzewania powierzchniowego?

Jak działa folia grzewcza na podczerwień?Jak już wcześniej wspomnieliśmy, folia grzewcza na podczerwień kwalifikuje się do ogrzewania powierzchniowego lub płaszczyznowego. Ciepło zatem dostarczane jest dzięki odpowiedniemu nagrzaniu się płaszczyzn takich jak podłoga, ściany czy sufit. W innowacyjnej technologii ogrzewania podczerwienią najważniejsza jest forma przekazywania ciepła polegająca na oddawaniu go w postaci promieniowania podczerwonego, które skutecznie ogrzewa organizmy żywe i przedmioty, jednak nie ogrzewa powietrza. Dzięki temu można mówić o znacznej oszczędności energii. Oczywiście zastosowanie długiej fali IR-C powoduje, że promieniowanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, ponieważ nie przenika do tkanek głębokich, a jedynie ociepla skórę i naskórek. Folia grzewcza, dzięki swojej budowie, nadaje się nie tylko do ogrzewania podłogowego, ale także ściennego czy sufitowego. O jakich różnicach warto wiedzieć?

Linkhouse


Ogrzewanie podłogowe z folią grzewcząElektryczne ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie grzewcze, które coraz częściej wykorzystywane jest w polskich domach. Szczególnie jeśli pojawia się w nich również system fotowoltaiczny dodatkowo obniżający koszty zużycia energii. Folia grzewcza na podczerwień umożliwia wykonanie szybkiego remontu bez konieczności kładzenia wylewki, czyli bez konieczności przeprowadzania gruntownych zmian. Folię grzewczą można układać bezpośredni pod panelami laminowanymi i drewnianymi. Z pewnością dużą zaletą takiego rozwiązania jest niewielki koszt zakupu samej folii grzewczej, a także zestawu akcesoriów, jakie są do niej dołączone, np. termostatu, przewodów elektrycznych, puszki instalacyjnej czy zestawów przyłączeniowych. Ceny za taki pakiet za 1 m2 zaczynają się już od ok. 300 złotych.

Jak zarządza się takim ogrzewaniem podłogowym? Niezwykle ważnym elementem jest termostat, dzięki któremu można ustawić nie tylko czas grzania, ale przede wszystkim precyzyjnie dobrać wysokość temperatury i w razie potrzeby odpowiednio ją zniwelować. Na podobnej zasadzie działać będzie zarządzanie ogrzewaniem ściennym czy sufitowym.

Linkhouse


Ogrzewanie ścienne i sufitowe z folią grzewcząFolia grzewcza na podczerwień to niezwykle uniwersalny rodzaj promiennika, który nadaje się również do zamontowania jako forma ogrzewania ściennego i sufitowego. Sposób działania, przekazywania ciepła i promieniowania podczerwonego w każdym z trzech wymienionych przypadków jest dokładnie taki sam. Czy są zatem jakieś różnice, które mówią o tym, że ogrzewanie ścienne i podłogowe jest korzystniejsze niż sufitowe? Jednym z najczęściej podnoszonych argumentów przeciwko ogrzewaniu sufitowemu jest pewien dyskomfort związany z ciepłem, które oddziałuje na organizm od góry. Specjaliści podkreślają również, że należy ustawić wyższą temperaturę niż w przypadku ogrzewania ściennego i sufitowego, aby uzyskać podobny komfort cieplny.

Z pewnością ogrzewanie folią grzewczą ma dużą przyszłość w nowoczesnym budownictwie. Dodatkowo może mieć olbrzymi wpływ na poprawę kondycji planety.