czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 lutego 2021
  • wyświetleń: 3000

Chcą ratować pediatryk ponad podziałami politycznymi

O działania ponad politycznymi podziałami na rzecz ratowania Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej zaapelowali do rządzących samorządowcy z Bielska-Białej i powiatu bielskiego oraz parlamentarzyści różnych ugrupowań, którzy zorganizowali dziś (15 lutego) konferencję prasową przy bielskim szpitalu. Zaprosili na nią gospodarzy - dyrekcję placówki i przedstawicieli powiatu, który jest organem założycielskim szpitala. Ponadto starosta bielski Andrzej Płonka rozmawiał dzisiaj w Warszawie w sprawie szpitala.

Reklama

Konferencja prasowa przy Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej - 15.02.2021
Konferencja prasowa przy Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej - 15.02.2021 · fot. Powiat Bielski


W poniedziałek, 15 lutego przed Szpitalem Pediatrycznym w Bielsku-Białej odbyła się konferencja prasowa w sprawie krytycznej sytuacji finansowej tej placówki. Wzięli w niej udział parlamentarzyści: senator Agnieszka Gorgoń-Komor oraz posłowie Mirosława Nykiel, Mirosław Suchoń i Przemysław Koperski, a także samorządowcy z Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Obecni byli m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i radni Rady Miejskiej - Urszula Szabla, Rafał Ryplewicz oraz Dariusz Michasiów.

- Starosta bielski Andrzej Płonka jest dzisiaj w Warszawie, właśnie w sprawie szpitali. Walczymy na wszystkich frontach, aby rząd wycofał się z wprowadzonej w trakcie pandemii zmiany która spowodowała katastrofalną sytuację naszego szpitala dziecięcego - mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Bielscy radni przygotowali projekt uchwały w tej sprawie.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic zwrócił się do parlamentarzystów o działanie ponad podziałami partyjnymi:

- Wy politycy podejmując różne działania kierujecie się dobrem społecznym. W moim odczuciu nie ma ważniejszej sprawy, niż dobro dziecka - mówił Marian Błachut.

Jego apel poparł burmistrz Wilamowic. - Sytuacja, w której placówka znalazła się to nie wina szpitala, to nie wina starosty i zarządu powiatu bielskiego, a skutek zmiany warunków finansowych. Ten szpital jest potrzebny naszym dzieciom - mówił Marian Trela.

O ratowanie Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej apelowali także: senator Agnieszka Gorgoń-Komor, poseł Mirosława Nykiel, poseł Mirosław Suchoń, poseł Przemysław Koperski oraz przedstawiciel stowarzyszenia Polska 2050.

Dramatyczna sytuacja szpitalaPowodem dramatycznej sytuacji Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej jest nagle wprowadzona przez Ministerstwo Zdrowia zmiana sposobu finansowania tego typu placówek. Nagle, ponieważ według uzgodnień szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia z ostatnich miesięcy (grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r.), bielska placówka do połowy 2021 r. miała być rozliczana tak jak w roku minionym - poprzez wypłacany co miesiąc ryczałt. Tymczasem 1 lutego bieżącego roku wpłynęło oświadczenie NFZ, że finansowanie będzie odbywało się jednak na zupełnie nowych zasadach i obejmie okres od początku 2021 r. Placówka ma mieć płacone tylko za wykonane świadczenia, w sytuacji, gdy z powodu pandemii COVID-19 pacjentów w szpitalach w całym kraju jest dużo mniej! To spowodowało utratę płynności finansowej placówki - zabrakło pieniędzy na wynagrodzenia pracowników za styczeń. Personel dostał wypłatę po terminie, ale tylko dzięki pożyczce z Powiatu Bielskiego w wys. 1 mln zł, o której pilnym uruchomieniu zdecydował starosta Andrzej Płonka.

Minister Zdrowia 09.02.21 r. wprowadził zmianę, dzięki której nasz szpital może wnioskować o zaliczkę do NFZ w wysokości miesięcznego ryczałtu z zeszłego roku. Ta zmiana obejmuje pierwszy kwartał 2021 r. Co ona oznacza? W praktyce przesunięcie całego dramatu w czasie - na kwiecień. Starosta Andrzej Płonka wnioskuje o wycofanie się z nowego sposobu rozliczania świadczeń pediatrycznych, aż do ustąpienia pandemii COVID-19.

Bielski szpital złożył wniosek o zaliczkę do NFZ, jak tylko taka możliwość pojawiła się w systemie funduszu - tj. w ostatni piątek. Na ten moment wnioskowanych pieniędzy nie ma. Faktem jest, że do szpitala powoli spływają pieniądze z NFZ za faktury wystawiane za udzielone w styczniu przez placówkę świadczenia. Jak informowaliśmy, te wpływy nie zapewnią jednak placówce płynności finansowej.

W ramach wsparcia szpitala radni miejscy z Klubu Wspólnie dla Bielska-Białej przygotowali projekt uchwały w sprawie Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Zostanie on przedłożony Radzie Miejskiej Bielska-Białej na sesji 18 lutego.

W projekcie czytamy m.in.: "Rada Miejska Bielska-Białej wyraża kategoryczny sprzeciw wobec zapowiedzianych przez rząd zmian w sposobie finansowania szpitali pediatrycznych, w tym Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Jest to jedyna placówka specjalistyczna w okolicy, w której leczone są dzieci zarówno z naszego miasta, jak i całej okolicy. Kolejna o takim samym profilu działalności znajduje się w stolicy Zagłębia - Sosnowcu. Według opinii kierownika organu prowadzącego - Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej oraz dyrekcji szpitala z dnia 9 lutego 2021 r., zaproponowane zmiany spowodują, że wspomniany podmiot tego nie przetrwa. Doprowadzi to de facto do upadłości tej placówki. (...) Wyrażamy zatem głębokie nadzieje, że Rząd oraz Ministerstwo Zdrowia jak najszybciej wycofają się z wprowadzonych zmian, co pozwoli na dalsze, niezagrożone funkcjonowanie pediatrii m.in. w Bielsku-Białej".

ar / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski, UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.