czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 17 lutego 2021
  • wyświetleń: 2568

Urząd Miejski opracuje praktyczny system ochrony drzew

Czy w gminie Czechowice-Dziedzice potrzebny jest "Standard Ochrony Drzew"? Zwrócili na to uwagę Mikołaj Siemaszko oraz Marek Szkowron, założyciele i administratorzy grupy "Czechowiczanie dla Przyrody" na Facebooku, którzy wysłali do czechowickiego Urzędu Miejskiego pismo w tej sprawie. Wczoraj czechowiczanie podzieli się na Facebooku odpowiedzią z tutejszego magistratu.

Reklama

Czechowice,CzechowiceDziedzice,Park,ParkMiejski,Jesień,Drzewa,Lasek,LoveCzecho,LoveSilesia,fotodni
Urząd Miejski opracuje praktyczny system ochrony drzew · fot. mp / czecho.pl


- Przez ostatni rok otrzymywałem od Was sygnały o niszczeniu drzew i krzewów w naszej gminie w trakcie trwania różnych inwestycji. Każdy sygnał był sprawdzany przeze mnie lub Marka. To co zastawaliśmy na miejscu często szokowało. Połamane, całkowicie zniszczone drzewa, korzenie poobcinane tuż przy samym pniu, co grozi wywrotem, powodując ogromne zagrożenie dla życia i mienia ludzkiego. Najczęstszym widokiem była zdarta kora również w dorodnych drzewach, co w przyszłości odbije się na ich zdrowiu i może przyczynić się do ich zamierania - stwierdza Mikołaj Siemaszko z grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

- Najbardziej niepokojące było to co działo się przy okazji budowy Centrum Edukacji Ekologicznej, gdy zabytkowa aleja lip kandelabrowych (pomnik przyrody) była, pisząc wprost, niszczona. W obrębie bryły korzeniowej pracowały ubijarki podczas tworzenia ścieżki. Składowano materiały budowane i gruz z rozbiórki stacji transformatorowej. Drzewa, przede wszystkim te które stanowią pomnik przyrody, nie były w dostateczny sposób zabezpieczone! - dodaje miłośnik przyrody z Czechowic-Dziedzic.

- Sytuacje takie zgłaszaliśmy do Urzędu Miejskiego z prośbą o zwrócenie wykonawcy uwagi na obowiązek dbania o drzewa w trakcie trwania inwestycji, wynikający z ustawy o ochronie przyrody. Odpowiedzi które dostawaliśmy z UM, mówiąc delikatnie, zaskakiwały i budziły niepokój. W zgłaszaniu takich rzeczy nie chodziło o karanie wykonawców, ponieważ zapłacona kara nie wróci zdrowia drzewom, a szkody przez nich wyrządzane często wynikały z braku świadomości, a nie ze złej woli. Niestety w ciągu ostatniego roku mało co się zmieniło w kwestii dbania o drzewa w trakcie trwania inwestycji. Dużo by pisać, a nie chodzi o to, aby narzekać tylko aby szukać rozwiązań, najlepiej systemowych, które zminimalizują prawdopodobieństwo powtórzenia się takich sytuacji - podkreśla czechowiczanin.

Jak mówi Siemaszko, rozwiązaniem problemu jest wprowadzenie w ślad za innymi miastami i gminami Projektu Ochrony Drzew/Standard Ochrony Drzew. Czym jest POD/SOD? W skrócie - jest to zbiór dokumentów, które zobowiązują wykonawcę do odpowiedniego zabezpieczania drzew i krzewów w trakcie trwania inwestycji oraz uświadamiają jak robić to poprawnie

- W czyim interesie jest wprowadzenie takich standardów? Nas wszystkich! Przede wszystkim skorzystają mieszkańcy naszej gminy, ponieważ chroniąc drzewa w trakcie inwestycji, nie dopuszczając do niszczenia korzeni drzew, chronimy życie i zdrowie mieszkańców minimalizując prawdopodobieństwo wywrotu drzewa w trakcie wystąpienia silnych wiatrów, które zdarzają się coraz częściej. O kwestii posiadania w mieście pięknych, zdrowych i BEZPIECZNYCH dla otoczenia drzew nie muszę chyba wspominać. Skorzystają również urzędnicy, wykonawcy i pracownicy nadzoru inwestorskiego, ponieważ będą mieć jasne zasady, którymi należy się kierować przed przystąpieniem jak i w trakcie trwania prac - podsumowuje administrator grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

Kilka dni temu miłośnik przyrody z naszej gminy otrzymał odpowiedź z czechowickiego magistratu. - (...) Nowe obowiązki wynikające zarządzenia ochrony drzew obecnie są stosowane najczęściej na terenie dużych Gmin, w których funkcjonują Zakłady Zieleni oraz jest utworzone stanowisko Miejskiego Ogrodnika, tak jak ma to miejsce w Gminie Bielsko-Biała. Nie mniej jednak w tutejszym Urzędzie zostaną podjęte działania w celu opracowania praktycznego sytemu ochrony drzew. Przy opracowaniu w/w sytemu będziemy Państwa prosić o zgłaszanie swoich uwag - napisał w swoim piśmie Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. Pełną treść odpowiedzi burmistrza można znaleźć poniżej.

mp / czecho.pl

źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.