czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 20 lutego 2021
  • wyświetleń: 1887

Zakupy w obliczu pandemicznych wyzwań i obostrzeń

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Materiał partnera:

Jeszcze do niedawna, zupełnie prozaiczna i przyziemna aktywność. Obecnie - czynność wymagająca odpowiedniego przygotowania i przestrzegania obostrzeń. Zakupy, bo o nich mowa, przeszły z racji pandemii prawdziwą rewolucję - i to praktycznie z dnia na dzień. Jak obecnie kształtuje się ich charakter?

Zakupy w obliczu pandemicznych wyzwań i obostrzeń


Pandemiczna rewolucjaRok 2020 miał być w oczach wielu rokiem przełomowym. I taki też z pewnością był. Przyjął jednak zupełnie nieoczekiwane oblicze, niemal w całości ukształtowane przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2.

Wirus wdarł się znienacka praktycznie w zasadzie we wszystkie obszary naszej codzienności, zmieniając dotychczasowy charakter oraz funkcjonowanie najrozmaitszych struktur i komórek społeczno-organizacyjnych. Zmiany te odczuł dotkliwie każdy z nas. Restrykcje obejmowały, a w dużej mierze wciąż w końcu obejmują bliskie nam dziedziny życia - relacje międzyludzkie, pracę, naukę, służbę zdrowia czy wreszcie - gospodarkę.

Gospodarka na krawędziNikt nie był gotowy na rewolucję, jaką zgotował nam koronawirus. Skomplikowane i trudne do okiełznania realia pandemiczne uderzyły zwłaszcza w gospodarkę. Sytuacji wciąż zdaje się nie rozwiązywać zupełnie nawet specjalnie opracowana przez rząd Tarcza antykryzysowa i jej kolejne pakiety pomocy.

Nadal, pomimo udzielanej przez państwo pomocy publicznej, na horyzoncie widnieje widmo upadku kolejnych firm, które od likwidacji ratują się niejednokrotnie redukcją liczby zatrudnionych pracowników oraz wynagrodzeń. W dalszym ciągu również wiele rodzin z trudem "dociąga" do końca miesiąca, często nie znajdując wystarczającej ilości gotówki nawet na pokrycie kosztów podstawowych potrzeb.

Zmiana zakupowych zwyczajów PolakówZ tego też powodu Polacy lawinowo zaczęli szukać możliwości redukcji codziennych wydatków. Badania przeprowadzane na przestrzeni lat pokazały, że w przypadku większości gospodarstw domowych, największy udział w generowaniu kosztów ma żywność.

I choć jedzenie nadal stanowi większą część z całości kosztów życia - są to w końcu artykuły pierwszej potrzeby - tak widać wyraźne, że Polacy zaczęli przykładać znacznie większą uwagę do tego, co i w jakich ilościach kupują.

Z tego też względu, niezbędnym elementem procesu optymalizacji kosztów w dobie pandemii stało się planowanie zakupów i korzystanie z ulotek dyskontów z promocyjnymi ofertami - na przykład takimi jak nowa gazetka Biedronki.

Zmiany dotyczące zakupów widoczne są wyraźne również w innych aspektach. O ile przed wybuchem pandemii, kluczowym czynnikiem przeważającym o zakupie danego produktu był stosunek jakości do ceny, tak obecnie stracił on na znaczeniu na rzecz troski o własne bezpieczeństwo. Jak wynika z danych raportu, to właśnie na ten czynnik zaczęło zwracać uwagę aż 58% więcej konsumentów.

Boom zakupowy w sieciChoć umacniające się od dłuższego czasu trendy i postępująca cyfryzacja życia społecznego wyraźne wskazywały na to, że w niedługim czasie to e-commerce będzie świecił triumfy, tak nagły wybuch pandemii zwyczajnie ukrócił czas oczekiwania na to, co nieuniknione. Choć o ile w przypadku zakupu produktów żywnościowych Polacy nadal wybierają stacjonarne sklepy, tak w przypadku chęci nabycia artykułów pozaspożywczych, najczęściej udają się do sieci - robi to ponad 70% ankietowanych osób.

Co ciekawe, na zakupy w sklepach online decydują się również te grupy, które jeszcze do niedawna zupełnie nie były do nich przekonane - zwłaszcza seniorzy. Co najchętniej Polacy kupują w sieci? W czołówce plasują się zdecydowanie odzież, obuwie, kosmetyki i perfumy.

W dalszej kolejności są to książki i multimedia oraz urządzenia elektroniczne. Do zakupów w sieci Polaków przekonuje przede wszystkim wygoda, ale także całodobowa dostępność produktów. Nie bez znaczenia jest również przejrzystość ofertowa, atrakcyjne ceny i bezpieczeństwo - zwłaszcza, jeśli sklep oferuje możliwość bezkontaktowej dostawy lub wysyłki do punktu odbioru.