czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2021
  • 26 lutego 2021
  • wyświetleń: 1802

Zbliża się ważny okres dla ptaków. Warto zadbać o budki lęgowe

W najbliższy poniedziałek, 1 marca zaczyna się okres lęgowy, w którym nie wolno niszczyć i usuwać lub uszkadzać ptasich gniazd - zauważa Mikołaj Siemaszko, jeden z założycieli grupy "Czechowiczanie dla Przyrody". Mieszkaniec naszego miasta w jednym z postów podpowiada i zachęca do dbania o budki lęgowe - w tym te, które w 2020 roku trafiły do mieszkańców gminy.

Reklama

budka lęgowa
Budka lęgowa ze Szkoły Podstawowej nr 8 · fot. SP8


Przypomnijmy, w lipcu zeszłego roku czechowicki Urząd Miejski przeprowadzał akcję rozdawania 200 budek lęgowych dla jerzyków. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zamontowano je nie tylko na prywatnych posesjach mieszkańców - część z nich zawisła na budynkach wielorodzinnych i placówkach oświatowych.

- Do końca tego tygodnia należy wyczyścić budki lęgowe z pozostałości gniazd z zeszłorocznego okresu lęgowego. 1 marca zaczyna się okres, w którym nie wolno niszczyć i usuwać lub uszkadzać ptasich gniazd. Mieszańcy, którzy pobrali z Urzędu Miejskiego budki lęgowe dla jerzyków są zobowiązani nie tylko do wyczyszczenia budek, ale i zabezpieczenia otworów do budek lęgowych, aby inne ptaki nie zajęły tych przeznaczonych dla jerzyków - zwraca uwagę Mikołaj Siemaszko, administrator i jeden z założycieli grupy "Czechowiczanie dla Przyrody".

- Co prawda jerzyk potrafi przegonić wróbla z zajętej budki, ale szkoda wróbla i straconego podczas siłowego wysiedlenia lęgu słabszych od jerzyka ptaków. Otwory można odsłonić dopiero końcem kwietnia, czyli przed przylotem jerzyków z zimowiska - dodaje miłośnik przyrody z naszego miasta.

Siemaszko zachęca również mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice do wieszania budek lęgowych dla innych ptaków na terenach swoich posesji. - Niektóre gatunki już rozpoczynają przygotowania do sezonu lęgowego. Niestety dziuplaki (ptaki budujące gniazda w dziuplach) ze względu na to, że masowo wycina się stare dziuplaste drzewa mają coraz mniej miejsc, w których mogłyby zbudować swoje gniazda i wyprowadzić lęg. Dlatego gorąco zachęcam Was do wieszania budek lęgowych dla ptaków w swoich ogrodach i w swojej okolicy! - apeluje czechowiczanin. Informacje na temat, czym powinna się charakteryzować prawidłowo wykonana skrzynka lęgowa oraz jak prawidłowo wieszać budki, można znaleźć tutaj.

mp / czecho.pl
źródło: Czechowiczanie dla przyrody

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.