czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 24 lutego 2021
  • wyświetleń: 1629

Jak oświetlić ogród?

Materiał partnera:

Dobrze zaprojektowany ogród cieszy oczy o każdej porze dnia i nocy. Dlatego warto pomyśleć już na etapie ustalania uliczek czy elementów małej architektury ogrodowej, gdzie będą postawione źródła światła. Do wyboru jest mnóstwo elementów od minilatarni na światło słoneczne poprzez lampy ogrodowe i kinkiety zewnętrzne na latarniach kończąc. Który z elementów będzie najlepiej dopasowany do Waszego miejsca? Podpowiadamy poniżej.

Jak rozplanować oświetlenie ogrodowe?
Jakie lampy ogrodowe wybrać?
Gdzie sprawdzą się kinkiety zewnętrzne?

Jak rozplanować oświetlenie ogrodowe?Światło wokół domu powinno podkreślać poszczególne aspekty ogrodu. Można postawić na lampy zewnętrzne lub specjalne lampy ogrodowe, dobrym pomysłem będą także kinkiety zewnętrzne umieszczone na ścianach budynków. Wszystkie elementy powinny być odpowiednio dobrane. Światło pozwala podkreślić wyjątkowość ogrodu także w nocy, a jednocześnie może ukrywać jego mankamenty. Dobrze dobrane lampy zewnętrzne będą także zdobiły ogród przez cały dzień - obecnie można znaleźć wiele egzemplarzy, które mają bogate zdobienie, interesujące wzory, które same w sobie są już dekoracją. Podobnie kinkiety zewnętrzne - odpowiednio dobrane będą nie tylko praktycznym źródłem światła, ale też dekoracją samą w sobie. Planując oświetlenie i jego rozmieszczenie w ogrodzie, należy pamiętać, że lampy ogrodowe powinny pozwolić czuć się nam bezpiecznie w naszym ogrodzie także po zapadnięciu zmroku.

Sam projekt instalacji potrzebnej do zasilania lamp zewnętrznych oraz kinkietów ogrodowych należy zlecić profesjonalistom. Dobrą opcją jest wybór elektryka, który ma doświadczenie w oświetleniu ogrodowym. Ważne jest także, żeby skonsultować się z architektem krajobrazu. Ten specjalista pozwoli wybrać odpowiednie elementy, znajdzie miejsce, gdzie ustawione będą lampy ogrodowe, a także zaplanuje przestrzeń w ten sposób, że będzie ze sobą współgrała i dobrze oświetlała cały ogród. Właściwą metodą jest zwłaszcza skonsultowanie doboru świateł na etapie planowania i projektowania ogrodu - pozwoli to stworzyć spójną estetycznie całość i odpowiednio rozmieścić łącza elektryczne.

Jakie lampy ogrodowe wybrać?Warto zwrócić uwagę na wybór odpowiednich elementów do ogrodu, które powinny być przystosowane do warunków zewnętrznych. Zarówno lampy ogrodowe jak i kinkiety powinny być odpowiednio szczelne i wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i zmienne temperatury. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby obudowa była szczelna - lampy zewnętrzne są zbudowane w ten sposób.

Wybór lamp ogrodowych w sklepach i hurtowniach jest ogromny. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Lampy ogrodowe mogą być w różnym stylu - i należy dopasować je do budynku i ogrodu. Pod uwagę należy wziąć także typ lamp: mogą być one wiszące, słupkowe, nawierzchniowe i etc. Najpopularniejszym materiałem jest stal nierdzewna i aluminium. Lampy zewnętrzne są często wykonane z żeliwa lub mosiądzu. Ważną rzeczą jest także funkcjonalność lampy, która może mieć regulowane, jak i stabilne głowice, ruchome elementy i reflektory, lub przenośne elementy.

Gdzie sprawdzą się kinkiety zewnętrzne?Kinkiety zewnętrzne to nic innego jak lampy ogrodowe, które można zamontować na elementach architektonicznych, ścianach, balustradach i etc. Wiele marek wprowadziło kinkiety z czujką - to dobre rozwiązanie do ogrodu i ogródka. Światło może się zapalić automatycznie, jeśli wyczuje ruch w ogrodzie. Kinkiety zewnętrzne sprawdzą się wszędzie tam gdzie nie ma miejsca na dodatkową instalację elektryczną w ogrodzie, a także na małej przestrzeni.