Wiadomości

  • 5 marca 2021
  • wyświetleń: 3968

Uchwała antysmogowa. Co dalej z systemem ciepłowniczym w blokach?

Jeden z naszych czytelników zwrócił się do nas z prośbą o poruszenie tematu uchwały antysmogowej, a konkretnie - modernizacji sieci ciepłowniczej w blokach w centrum Czechowic-Dziedzic. Do czechowickiego Urzędu Miejskiego skierowaliśmy zapytanie w tej sprawie.

Smog w Czechowicach-Dziedzicach - zdj. ilustracyjne
Smog nad Czechowicami-Dziedzicami - 12.12.2020 · fot. @michalniemczykphoto


- Zwracam się do Państwa z pytaniem czy mogliby Państwo na łamach serwisu poruszyć temat uchwały antysmogowej, a konkretniej dopytać władz miasta czy w związku z wejściem w życie ustawy antysmogowej planują modernizację lub doprowadzenie sieci ciepłowniczej do większości bloków w centrum miasta. Część mieszkańców centrów miasta nadal ogrzewa swoje mieszkania piecami kaflowymi. Co mają oni zrobić po wejściu w życie tej uchwały? Rozumiem, że część mieszkańców wymieni piece kaflowe na inne, co z tymi którzy są tylko lokatorami i nie mają wykupionych mieszkań?
Czy AZK zostawi ich bez ogrzewania?
- napisał do nas jeden z naszych czytelników.

Pytanie skierowaliśmy do czechowickiego Urzędu Miejskiego oraz podlegających mu spółek. - Podłączenie do systemu ciepłowniczego, zarówno w przypadku nowopowstających, jak i istniejących budynków ma charakter indywidualnych decyzji właścicieli tych obiektów. O wyborze sposobu ogrzewania swojej nieruchomości, w tym również mieszkania, decyduje właściciel i to on powinien zadbać o wymianę nieekologicznego pieca czy kotła gazowego, na źródło ciepła dostosowane do obowiązujących przepisów, w tym o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej - wyjaśnia Przedsiębiorstwo Inżynierii Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach.

- W latach 2019 - 2020 PIM razem ze Wspólnotą Mieszkaniową w budynkach przy ulicy Towarowej 4, 6, 8, 10, 12, 14 oraz Niepodległości 3,5,7 w Czechowicach-Dziedzicach, przy wparciu ze strony Gminy Czechowice-Dziedzice, w ramach walki ze smogiem, zrealizował inwestycję polegającą na zastosowaniu innowacyjnych metod transformacji ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej z zastosowaniem indywidualnych węzłów mieszkaniowych. Była to pierwsza tego typu inwestycja prowadzona przez Spółkę na terenie Czechowic-Dziedzic, w ramach której, uciążliwe dla środowiska piece węglowe zastąpiono ekologicznymi węzłami cieplnymi wpiętymi do systemu ciepłowniczego. Dzięki zrealizowanej inwestycji udało się zlikwidować w sumie 182 piece węglowe do 10 kotłów węglowych - dodaje PIM.

Działania mające na celu systematyczną likwidację nieekologicznych źródeł ciepła w swoich zasobach mieszkaniowych prowadzi również Administracja Zasobów Komunalnych w Czechowicach-Dziedzicach.

- Tam, gdzie pozwalają na to warunki techniczne korzystamy z możliwości przyłączenia do ciepła systemowego. Tak będzie w przypadku budynku przy ulicy Towarowej 2, który zostanie przyłączony do cieci ciepłowniczej. Podobne plany mieliśmy w stosunku do budynku przy ulicy Słowackiego 32. Ze względu na zbyt duże koszty, które pociągnęłoby za sobą przyłączenie tego obiektu do ciepła systemowego, podjęta została decyzja o wykonaniu w nim kotłowni gazowej, która będzie źródłem ciepła dla ogrzewanych dotąd piecami węglowymi mieszkań. Działania mające na celu sukcesywną likwidację nieekologicznych źródeł ciepła w naszych zasobach prowadzimy również poza centrum miasta. Przykładem mogą tu być zmodernizowane w podobny sposób budynki przy ulicy Lipowskiej, czy też Kolorowej w Bronowie - wyjaśnia Administracja Zasobów Komunalnych w Czechowicach-Dziedzicach.

- Tam, gdzie z rozmaitych powodów (np. część mieszkań ma już zmodernizowane ogrzewanie) nie wchodzi w grę przyłączenie do sieci ciepłowniczej całego budynku, czy wykonanie w nim kotłowni gazowej, realizujemy - oczywiście w miarę możliwości finansowych - indywidualne instalacje ogrzewania gazowego dla poszczególnych lokali - podsumowuje AZK.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.